اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، این مراسم با حضور 'غلامحسین مظفری مدیرعامل منطقه آزاد کیش' ، محمد مهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو، سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی کیش، ' احمد قربانف ' سفیر ترکمنستان، 'رفعت مسعود سفیرپاکستان، 'آراز بار ' سفیر قزاقستان در کشورمان و جمعی از مسئولان کیش برگزار شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در حاشیه این مراسم، گشایش دفتر مؤسسه فرهنگی اکو در کیش را گامی مهم در تقویت گردشگری بین المللی منطقه آزاد کیش دانست .
غلامحسین مظفری در گفتگو با ایرنا، از گفتمان فرهنگی سازمان همکاریهای اقتصادی اکو به عنوان ظرفیتی مغتنم برای فعالیت های مشترک با جزیره کیش نام برد و افزود: اعتبار معنوی اکو در برگزاری رویداد ها، پتانسیلی ارزشمند برای جزیره کیش است و از طریق تعامل با کشورهای حوزه اکو می توانیم از ظرفیتهای منطقه ای و جهانی برای توسعه و تقویت صنعت گردشگری و توریسم بین المللی جزیره کیش استفاده کنیم.
در حاشیه این مراسم 'محمد مهدی مظاهری' رئیس مؤسسه فرهنگی 'اکو ' با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی و عمومی اکو در اختیار تعاملات منطقه آزاد کیش خواهد بود گفت: گشایش رسمی دفتر مؤسسه فرهنگی اکو در کیش اقدامی عملی در اجرای تفاهمنامه سازمان منطقه آزاد کیش و این مؤسسه و به کارگیری ظرفیتهای منطقه و بین المللی در تقویت همکاریهای فرهنگی بویژه حوزه گردشگری جزیره کیش است .
وی حوزه های فرهنگی، ادبی، ورزش، کتابخانه ای، صلح و خانواده را از دیگر حوزه های همکاری مؤسسه فرهنگی اکو و سازمان منطقه آزاد کیش اعلام کرد و افزود: طبق تفاهمنامه امضا شده بین این موسسه و سازمان منطقه آزاد، تقویت همکاریهای مشترک در تمامی حوزه های فرهنگی مد نظر است و در این خصوص برنامه ریزی شده است.
*چگونگی ایجاد دفتر و همکاری بین سازمان منطقه آزاد کیش و مؤسسه فرهنگی اکو اسفند سال 97 در نشست غلامحسین مظفری و محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو مورد بررسی قرار گرفت.
در این نشست مدیرعامل منطقه کیش پیشنهاد داد که اولین جشن ولادت حضرت محمد (ص) درسطح بین المللی با همکاری موسسه فرهنگی اکو و بهره گیری از ظرفیتهای متقابل در این جزیره برگزار شود.
همچنین در نشست مذکور، برقراری پرواز های کیش ایر به مقصد پایتخت کشور های حوزه اکو و برپایی شب های فرهنگی کشورهای عضو این سازمان در کیش به عنوان اقدامی مناسب در جهت توسعه گردشگری مطرح و در دستور کار قرار گرفت.

* سازمان همکاری اقتصادی ( Economic Cooperation Organization)، بطور مخفف اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است. سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال 1341 (1962) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند.
پس از فروپاشی شوروی، در سال 1372 کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند. این سازمان هم‌اکنون با ده عضو، حدود 330 میلیون جمعیت و 8،620،697 کیلومتر مربع وسعت کشورها، امکانات نفت، گاز و صنعت در اختیار دارد.
مؤسسه فرهنگی اکو یکی از 8 مؤسسه زیر مجموعه این سازمان است، تشویق و ترویج همکاری های نزدیک تر میان مردم منطقه بطور کلی و میان رسانه های گروهی، اندیشمندان و هنرمندان بطور خاص، انجام پژوهش هایی در زمینه میراث فرهنگی مشترک کشورهای منطقه، انتشار نتایج مطالعات و پژوهش ها در قالب کتاب، رساله و نشریات ادواری به زبان انگلیسی و دیگر زبان های منطقه و همکاریهای فرهنگی، هنری و آموزشی از جمله اهداف این مؤسسه است.
7198/6048
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.