اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، فریدون همتی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی، افزود: آیین کلنگ زنی و آغاز بکار 34 طرح عمرانی جدید با اعتبار 150 میلیارد ریال و 25 میلیون دلار و 5 هزار و 400 میلیون یورو نیز برگزار می شود.
وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل 101 طرح، کشاورزی 93 طرح، صنعت ‌ومعدن 47 طرح، مسکن و عمران شهری و روستایی 330 طرح، انرژی 97 طرح، ارتباطات و فناوری اطلاعات 26 طرح، منابع آب پنج طرح، فرهنگ وهنر و رسانه های جمعی و گردشگری21 طرح، رفاه و تامین اجتماعی 15 طرح، تربیت بدنی 40 طرح، بهداشت و درمان 142 طرح، اداره امور عمومی هشت طرح، آموزش 65 طرح، احداث و گسترش فضاهای فرهنگی، هنر و مذهبی 6 طرح و محیط زیست 2 طرح برای بهره برداری در دهه فجر آماده شده است.
وی تصریح کرد: در شهرستان بندرعباس 233 طرح، حاجی آباد 83 طرح، میناب 179 طرح، بستک 93 طرح، رودان 38 طرح، قشم 54 طرح، بندرلنگه 78 طرح، جاسک 57 طرح، سیریک 44 طرح، پارسیان و بندرخمیر هر کدام 40 طرح، بشاگرد 36 طرح، ابوموسی 6 طرح و در ردیف سطح استان هم 21 طرح به بهره برداری می رسد.
به گفته استاندار هرمزگان، مرحله سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان بهمن و یا اوایل اسفند بدست رییس جمهوری افتتاح می شود.
همتی ابراز داشت: با بهره برداری از مرحله سوم این پالایشگاه عملیات اجرایی مرحله چهارم آن در شرایط تحریم آغاز می شود.
وی یادآور شد: بنا بود این پالایشگاه قبل از تحریم ها به دست خارجی ها ساخته شود که کشور را ترک کردند و تصور می کردند این پالایشگاه به نتیجه نمی رسد ولی با همت جوانان کشور هم مرحله دوم تکمیل و مرحله سوم آماده شده و هم مرحله چهارم را آغاز می کنیم.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری های خوبی برای ارتقاء کیفیت بنزین و گازوییل تولیدی پالایشگاه نفت بندرعباس انجام شده که بدست رییس جمهوری افتتاح خواهد شد.

** 28 واحد غیر فعال صنعتی مجدد فعال می شود
استاندار هرمزگان اظهار داشت: کل واحدهای تولیدی زیر پوشش سازمان صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر 913 واحد است که از این تعداد 673 واحد فعال هستند و مشغول تولید هستند.
همتی ادامه داد: 240 واحد هم غیر فعال هستند که در سال جاری با تلاش های انجام شده و همکاری و علاقه مندی مالکان آنها 28 واحد غیر فعال با اشتغال 262 نفر مجدد به چرخه فعالیت بازگشت.
وی اضافه کرد: در بخش کشاورزی 60 واحد غیر فعال وجود دارد که 24 مرغداری غیر فعال مجدد شروع به فعالیت کردند، در حوزه صنایع تبدیلی کشاورزی 117 واحد تولیدی در استان وجود دارد که 21 واحد از انها غیر فعال است و امسال سه واحد ازاین ها به چرخه تولید بازگشتند.
استاندار هرمزگان ابزار داشت: هرمزگان دارای 236 واحد معدنی است که 121 واحد آن فعال و 115 واحد غیر فعال هستند که از این تعداد 28 واحد با اشتغال 332 نفر مجدد فعال شدند.

** 29 درصد کاهش واردات کالا
استاندار هرمزگان گفت: در10 ماهه امسال 12 میلیارد و 177 میلیون دلار کالای استانی و کشوری از گمرک های هرمزگان صادر شد که نسبت به پارسال افزایش خوبی داشته است.
همتی افزود: بیشتر کالاهای صادارتی شامل روغن معدنی، مصنوعات حاصل از تقطیرآنها، مواد قیری، موم های معدنی، مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد، چدن آهن، فولاد، مس و مصنوع هایش بوده که به مقصد کشورهای مختلف مانند چین، هند، عمان و تایلند صادر شده است.
استاندار هرمزگان بیان داشت: میزان واردات کالا از گمرک های استان در 10 ماهه مسال 14 میلیارد و 61 میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته 29 درصد کاهش نشان می دهد که عمده کاهش از محل 1339 قلم کالای غیر ضروری بوده که دولت ممنوعیت ورود آنها را اعلام کرد.
وی ابراز داشت: بیشتر واردات شامل کالاهای اساسی، ماشین آلات تولید و مواد اولیه تولید بوده که از کشورهای امارات، چین، کره جنوبی، هند و آلمان انجام شده است.

** نمایشگاه های فروش بهاره تا پایان سال برگزار می شود
استاندارهرمزگان خاطر نشان کرد: ستاد تنظیم بازار فعال است و در مرکز استان 32 نشست و مرکز شهرستان ها 120 نشست برگزار شده و برنامه ریزی های خوبی انجام شده تا با برگزاری نمایشگاه های فروش بهاره بتوان بازار را کنترل کرد.
همتی تصریح کرد: بسیاری از کسبه و بازاریان در این شرایط با مردم همکاری می کنند و انصاف را رعایت می کنند و در حال برخورد با آن دسته ای که اقدام به احتکار، عرضه نکردن کالا به بازار و افزایش بی رویه قیمت ها می کنند هستیم.
وی ادامه داد: کیوسک هایی برای نظارت بر بازار در سطح شهر نصب شده و مردم هر جا تخلفی مشاهده کردند گزارش دهند با متخلف برخورد می شود.
به گفته همتی،هرمزگان تنها استانی است که برنامه جامعه ای برای نظارت بر بازار اجرا می کند، شاید اکنون برای مردم ملموس نباشد که قمیت ها به تدریج در حال قرار گرفتن در مسیر تعادلی است.
استاندار هرمزگان گفت: جهشی امروز در نظام تولیدی کشور در راستای تکیه بر ظرفیت های داخلی کشور، خروج از اقتصاد تک محصولی و وابستگی به نفت در شرایط تحریمی درحال انجام است.

** ظرفیت گردشگری برای افزایش درآمد مردم بکار گرفته می شود
استاندار هرمزگان ادامه داد: هیچکدام از استان های ساحلی ویژگی های گردشگری هرمزگان را ندارند، جزایر استان، طول ساحل و حتی سرزمین اصلی منحصر به فرد است که فرصت و ظرفیت پیشرفت محسوب می شوند.
وی ادامه داد: با بکارگیری این ظرفیت ها باید اشتغال هرمزگان را رونق بخشید و بر منابع درآمدی ساکنان استان افزود و کیفیت زندگی مردم را افزایش داد.
وی ادامه داد: مردم کشور نیاز به تفریح، گردش، استفاده از ظرفیت دریا و جزایر و سفرهای دریایی و ساحلی و ورزش های ساحلی و آبی دارند.
وی اضافه کرد: اگر بتوانیم این ظرفیت ها را به خوبی برای مردم کشور بیان کنیم هرمزگان به عنوان یکی از مقصدهای پر رنگ و رونق برای گردشگران داخلی وخارجی خواهد شد.
رییس شورای اداری هرمزگان گفت: این استان برای هموطنانی که تا قبل ازاین برای تفریح و گردش کشورهای خارجی را به عنوان مقصد انتخاب می کردند می تواند بهترین جایگزین باشد، همچنین ایران برای گردشگران خارجی هم بسیار ارزان است.
همتی اظهار داشت: در درون تهدید های دشمن فرصت های نهفته فراوانی وجود دارد که می توان از آنها برای سیر صعودی و پرشتاب کشور بهره برد.
وی افزود: باید از سرمایه گذاران بخش گردشگری به خوبی حمایت کرد و مشوق های خوبی برای آنان در نظر گرفت که یکی از بهترین مشوق ها سرعت بخشی به روند صدور مجوزها در اداره های دولتی است.
استاندار هرمزگان گفت: گردشگری را در برنامه ریزی های پیشرفت استان به عنوان یکی از مهم ترین ظرفیت ها مد نظر قرار داده ایم.

** هرمزگان ظرفیت 50 هزار هکتار مزرعه پرورش میگو دارد
استاندار هرمزگان یاد آور شد: سواحل هرمزگان ظرفیت 50 هزار هکتار مزرعه پرورش میگو در سواحل خود دارد که اگر کف تولید 4 و نیم تن باشد سالی 200 هزار تن میگو برداشت می شود.
همتی ادامه داد: با قیمت کنونی نرخ برابری ارز می توان سالی یک میلیارد دلار صادرات میگو داشت ولی از این ظرفیت بهره لازم را نگرفته ایم.
وی اضافه کرد: امسال پیش بینی شده سطح مزارع پرورش میگو به 20 هزار تن برسد که این رویه باید ادامه یابد و اکنون تقاضای زیادی برای ایجاد مزارع پرورش میگو وجود دارد.
استاندار هرمزگان اظهار داشت: نمی توان زمین و استعدادی را به فردی سپرد که منابع مالی برای به سرانجام رساندن چنین کاری سپرد بنابراین این افراد در قالب تشکل ها و تعاونی ها در روستاها و شهرهای ساحلی حمایت می شوند.
همتی بیان داشت: در هر 2 هکتار یک شغل مستقیم در مزارع پرورش میگو ایجاد می شود که با بخش های وابسته به آن اشتغال گسترده ای ایجاد می شود.
وی گفت: اکنون بزرگ ترین تجربه در زمینه پرورش ماهی در دریا در هرمزگان وجود دارد که پیگیریم بتوان تا پایان دولت از ظرفیت 150 هزار تنی شناسایی شده پرورش ماهی در دریا 50 هزار تن ان محقق شود.
وی اشاره کرد: اکنون تاکید بچه ماهی و میگو بومی محلی تولید شود تا از واردات آنها بی نیاز شود.
استاندار هرمزگان افزود: برخی پرسش ها در خصوص اجرای این برنامه ها ایجاد می شود و برخی از نظر زیست محیطی دغدغه هایی مطرح می کنند.
وی بیان داشت: هر کار توسعه ای به محیط زیست آسیب وارد می کند ولی علم و فناوری جبران آنها هم وجود دارد، نمی توان این ظرفیت ها را رها کرد و مردم بیکار، گرسنه و بی درآمد باشند.
وی ابراز داشت: برای اجرای هر طرح پیوست محیط زیستی آن هم تهیه و برای جبران آسیب ها اقدام های جبرانی انجام می شود.
3219/6048
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.