اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سازمان ثبت احوال در سال 1297هجری شمسی به نام اداره سجل احوال تاسیس و در سوم دی ماه 1397 صد ساله شد که نخستین شناسنامه در کشور در آن زمان به نام فاطمه ایرانی صادر شد.
در این یک قرن گذشته سازمان ثبت احوال فراز و نشیب های زیادی را پشت سرگذاشته که حراست و حفاظت از کیان هویت ایرانی و ثبت مشخصات و اطلاعات فردی انسان ها یکی از مهم ترین افتخارات این سازمان طی این مدت طولانی بوده که بشر از ابتدای آفرینش خود نیاز به آن را احساس می کرد.
شاید این نیاز در آن دوران با توجه به پیچیده نبودن زندگی اجتماعی بشر چندان اهمیت نداشت که با راه اندازی سازمان ثبت احوال بویژه سال های بعد از آن نخستین جرقه برای تثبیت هویت ایرانیان و اختصاص نام و نام خانوادگی برای افراد در راستای ارایه خدمات مختلف اجتماعی زده شد.
در سال های پس از انقلاب اسلامی و بویژه چند سال اخیر آغازی طلایی برای سازمان ثبت احوال بود که اقدامات ارزنده و قابل توجهی در راستای ماموریت های ذاتی این سازمان گام به گام شکل گرفت و ابزار و فن آوری های آن به روز شد که اختصاص شماره ملی، کدپستی، صدور شناسنامه مکانیزه و اکنون نیز راه اندازی کارت هوشمند ملی و سامانه هوشمند استعلام از نهادهای مختلف صورت گرفته است.

**کارت چند منظوره هوشمند ملی مهم ترین اقدام ثبت احوال
پروژه مدرن وچند منظوره کارت هوشمند ملی نیز که از سال 96 استارت آن زده شد و متشکل از اطلاعات فردی، هویتی و زیستی افراد است، بی گمان به نوبه ی خود یکی از کلیدهای اصلی و مهم دولت تدبیر و امید در ورود به دولت الکترونیک و تحقق این امر است که می توان این کارت را در بخش های چون سلامت الکترونیکی، مواقع انتخابات و سایر خدمات شهروندی و بانکی مورد استفاده قرار داد.
کارت هوشمند ملی امکاناتی چون امضای دیجیتال و یا اثر انگشت و غیره را در خود جای داده است که می ‌تواند با بقیه کارت‌ های موجود در کشور از جمله کارت‌ های بانکی و خدماتی تجمیع شود و موجب توزیع عادلانه فرصت‌ها و کاهش بسیاری از هزینه‌ های دولت و مردم شود.
بحث کاربردی کردن کارت هوشمند ملی جدی است، بنابراین تمام افرادی که دارای کارت ملی نمونه قدیم هستند و افراد بالای 15 سال بدون کارت ملی به منظور دریافت خدمات قابل ارائه با کارت هوشمند ملی، ضروری است برای دریافت آن اقدام کنند.
احراز هویت افراد اکنون با کارت هوشمند ملی انجام می شود و برخی از بانک های شاخص با کارت هوشمند ملی چند خدمت بانکی مانند افتتاح حساب، واریز وجه و انتقال وجه را انجام می دهند که طبق اعلام معاون برنامه ریزی سازمان ثبت احوال سال آینده پایان صدور این کارت را جشن می گیریم.

** جشن پایان صدور کارت هوشمند ملی در سال 98
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان ثبت احوال روز یکشنبه در مراسم معرفی و تودیع مدیران کل ثبت احوال هرمزگان از جشن پایان صدور کارت هوشمند ملی در سال 98 خبر داد.
ناصر صامعی افزود: حدود 64 میلیون نفر از افراد بالای 15سال در کشور واجد دریافت کارت هوشمند ملی هستند که با صادر شدن این تعداد کارت در سال آینده جشن می گیریم.
وی بیان داشت: 48 میلیون و 500 هزار نفر برای کارت هوشمند ملی در کشور ثبت نام کردند که تاکنون 45 میلیون برابر با 80 درصد کارت برای متقاضیان صادر و تحویل شده است.
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان ثبت احوال اظهارداشت: هرمزگان با وجود محرومیت اما با توانمندی نیروهای این اداره کل موفق به صدور 85 درصد کارت هوشمند ملی شده است که بالاتر از میانگین کشوری این اقدام صورت گرفته است.
این مسوول اظهارداشت: در یکصدمین سال بنیانگذاری سازمان ثبت احوال (سوم دی ماه 97) اقدام هایی چون ثبت سرود، رونمایی از ثبت لوگوی سازمان و حذف آدرس و کپی شناسنامه و کارت ملی انجام شد که کار شایسته ای صورت گرفته است.
وی بیان داشت: در حال حاضر سازمان ثبت احوال در 200 نقطه شهری و روستایی کشور به صورت آنلاین به شهروندان خدمات ارایه می دهد و در هر ثانیه 6 هزار استعلام مورد نیاز را پاسخ می دهد که این آمار بیانگر اهمیت کار سازمان ثبت احوال را می رساند.

*ثبت احوال بیشترین ارتباط با مردم دارد
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: طبق توصیه های دینی خدمت به مردم بالاترین عبادت است و سازمان ثبت احوال این افتخار را دارد که بیشترین ارتباط با مردم برقرار می کند.
صامعی با اشاره به اهمیت سازمان ثبت احوال گفت: هر سازمان و نهادی که آمار و اطلاعاتی نیاز داشته باشد به ثبت احوال مراجعه می کنند که این نشان از توانمندی و جایگاه ارزنده سازمان ثبت احوال را دارد.
وی بیان داشت: مدیران ثبت احوال باید در ایجاد امید و انگیزه به همکاران و نیروهای تحت مجموعه خود تلاش کنند، چرا که مدیری انگیزه و امید نداشته باشد نمی‌ تواند نیروی با انگیزه تربیت کند.
این مسوول اظهارداشت: سازمان ثبت احوال هم اکنون یکهزار و 100 واحد اجرایی مصوب دارد که به صورت الکترونیکی در تمامی شهرستان ها و بخش ها به مردم خدمات ارائه می دهد.
وی یاد آور شد: در مناطق حاشیه ای و دور افتاده کشور که خانه‌ های بهداشت، شوراها و دهیاران وجود ندارد نیز 30 هزار ثبت یار در خدمت مردم هستند.

**ثبت احوال به ایرانیان هویت بخشیده است
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان نیز با اشاره به این که سازمان ثبت احوال 60 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته است، گفت: این سازمان به ایرانیان هویت بخشیده و از ولادت تا وفات همراه همه شهروندان و هموطنان است.
احمد پویافر یاد آورشد: رشد سازمان حاکمیتی ثبت احوال از زمان پیروزی انقلاب تاکنون بسیار قابل توجه بوده و توانسته خود را همگام با سایر سازمان ها پیش ببرد و برای اینکه هویت را به همه ایرانیان اعطا کند سعی کرده شرایط را بهبود بخشد.
وی بیان داشت: ثبت احوال جزو معدود سازمان‌ هایی است که سعی کرد برون ‌سپاری را به ‌خوبی انجام دهد و برای این که بسیاری از خدماتش را بهتر به مردم ارایه دهد با برنامه ریزی این کارها را به جلو پیش برده است.
سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان اظهارداشت: بیش از 80 درصد اقدامات صورت گرفته سازمان ها در این استان در چهل سالگی انقلاب انجام شد و شورای ثبت وقایع حیاتی نیز از همه ظرفیت ‌ها استفاده کرد تا این وقایع به‌ خوبی ثبت شود.

**کارت هوشمند ملی کلید ورود به دولت الکترونیک
مدیرکل جدید ثبت احوال هرمزگان نیز گفت: کارت هوشمند ملی از طرح های مهم سازمان ثبت احوال است که پیشرفت خوبی تاکنون در کشور داشته و این کارت کلید ورود به دولت الکترونیک است.
داوید صادقی افزود: امیدواریم این طرح مهم تا سال آینده نهایی شود و مردم بتوانند از این کارت خدمات مختلفی را دریافت کنند.
وی بیان داشت: ثبت احوال ار ارکان مهم حاکمیتی کشور است که در چند سال اخیر طرح های مهمی از جمله آرشیو الکترونیکی اسناد در راستای خدمت گذاری سریع و آسان به مردم در این سازمان صورت گرفته است.
این مسوول در پایان اظهارامیدواری کرد: در سمت جدید خود با حمایت و همدلی مسوولان ثبت احوال کشور و استان هرمزگان و مدیران استانی بتوانم به مردم خدمت کرده و به حسن اعتماد سازمان به وی، با تلاش مضاعف پاسخگو باشم.

** رشد 85 درصدی صدور کارت هوشمند ملی درهرمزگان
مدیر کل سابق ثبت احوال هرمزگان نیز در این آیین ضمن ارائه عملکرد این اداره کل گفت: ثبت احوال استان همگام با برنامه‌ های ملی سازمان و اجرای طرح ‌هایی چون صدور شناسنامه مکانیزه پایگاه ‌محور تحت وب و 85 درصد رشد در صدور کارت هوشمند ملی، توانسته خود را به عنوان یکی از ادارات برتر در سطح کشور معرفی کند.
فرزاد افشاری نژاد افزود: ثبت احوال هرمزگان در سال های اخیر با تلاش نیروی های این اداره کل توانست با راه اندازی پنج دفتر نمایندگی در شهرهای هرمزگان با دسترسی 300 شهر و روستا به خدمات ثبت احوال، راه اندازی 34 دفتر پیشخوان و 25 ایستگاه سیار به رتبه نخست در جدول کشوری دست یابد.
این مسوول گفت: برگزاری کارگاه کارت ملی هوشمند با حضور مدیران بانک ها، افتتاح اداره سیریک، راه اندازی پنج باگاه ریلی، نصب شبکه دوربین های مدارس بسته، ارتقای شغلی همکاران، استقرار نخستین پایگاه ثبت تولد نوزادان در بیمارستان خلیج فارس بندرعباس و ایجاد زیرساخت های لازم برای ثبت فوت در آرامستان بندرعباس از دیگر اقدام های ثبت احوال هرمزگان طی سال های اخیر فعالیت وی بوده است.
7195/6048
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.