اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمد تقی نظرپور روز پنجشنبه در بازدید از کشتی تحقیقاتی کاوشگر خلیج فارس اظهار داشت: دانشگاه ها باید با مشارکت در این تحقیقات از امکانات موجود در کاوشگر خلیج فارس در جهت توسعه هر چه بیشتر تحقیقات دریامحور استفاده کنند.
وی افزود: این کاوشگر باید در آینده از طریق فعالیت های تحقیقاتی با اداره ها و سازمانها، ضمن کشف پدیده های اقیانوسی و دریایی در ایجاد فرصتهای اقتصادی برای کشور در آبهای سرزمینی و بین‌المللی نیز مشارکت داشته باشد.
نظرپور تصریح کرد: کشتی کاوشگر خلیج فارس فرصت‌های مناسبی را در اختیار کشور قرار می دهد که می توان از این فرصتها در استفاده مناسب تر از منابع دریایی بهره برد.
رییس دانشگاه هرمزگان نیز در این بازدید از همکاری این دانشگاه در برپایی گشتهای مشترک با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی خبر داد.
علی اکبر شیخی فینی اظهار داشت: دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه هرمزگان آمادگی دارد بخشی از فعالیتهای علمی خود را از طریق کاوشگر خلیج فارس دنبال کند.
صمد حمزه ئی رییس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس نیز در این بازدید گفت: کاوشگر خلیج فارس با گشت های منظم دوره ای، شرایط خلیج فارس و دریای عمان را به طور مرتب پایش می کند.
صمد حمزه ئی بیان داشت: این کاوشگر توانسته در دو حوزه پایش و تولید علم در مرزهای دانش موفقیتهای چشمگیری برای کشور ایجاد کند.
به گزارش ایرنا، کشتی اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس به دست متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است .
کشتی اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس با برد عملیاتی 3 هزار مایل دریایی، ماندگاری 40 روز در دریا، سرعت 15 گره دریایی دارای قدرت مانور پذیری بسیار عالی است، سیستم های ارتباط ماهواره ای، سیستم رانش پیشرفته CPP ، سیستم انتقال داده و سیستم DP در تثبیت دینامیکی کشتی مجهز است.
این شناور همچنین به سه نوع آزمایشگاه و 2 سرد خانه مجهز است و تائیدیه موسسه های معتبر داخلی و خارجی دریافت کرده است و در تحقیقات در زمینه فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین شناسی، ژئوفیزیک دریا، هواشناسی تخصصی شامل اتمسفر و اقلیم شناسی و نقشه برداری دریا کاربرد دارد.
7198/6048
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.