اخبار مرتبط

به گزارش روز شنبه ایرنا، غلامحسین مظفری در بازدید از شهر زمینی کیش که به همراه جمعی از استانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شد، افزود: سازمان منطقه آزاد کیش از این گونه اقدام و سرمایه گذاری در این جزیره با تمام توان استقبال و حمایت خواهد کرد.
استاندار هرمزگان نیز در این بازدید اظهار داشت: کاریز یک ایده نو و کم نظیر می باشد که معماری زیبای آن باعث جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی شده است.
فریدون همتی بیان داشت: این مجموعه توسط یکی از ایرانیان علاقمند به گونه ای بازسازی شده که هر گردشگر داخلی و خارجی با دیدن آن شگفت زده خواهد شد.
استاندار قزوین نیز با بیان اینکه چندین سفر به این جزیره در بازه های زمانی مختلف داشته، گفت: کار ساخت و مهیاسازی کاریز با توجه به جنس مرجانی آن بسیار سخت و پیچیده است و امروز شاهد پیشرفت بسیار زیاد این مجموعه هستیم.
عبدالمحمد زاهدی تصریح کرد: با توجه به سختی کار در این مسیر باید از متولیان و سرمایه گذاران این مجموعه به دلیل پیشرفت بالا در ساخت و مهیاسازی کاریز تقدیر کرد.
سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید ابراز امیدواری کرد که نام کیش با نام کاریز در جهان شناخته شود.
به گزارش ایرنا، شهر زیر زمینی کاریز کیش یا قنات کیش شهری با قدمت بیش از 2500 سال در عمق 15 متری از سطح زمین قرار کرفته است و باستان شناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که دیواره های پوشیده از صدف و مرجانی کاریز کیش قدمتی بین 270 تا 570 میلیون سال دارد.
سرمایه گذار و مدیرعامل این مجموعه که بیش از 30 سال در آلمان زندگی کرده تمام اندوخته های مالی خود را از آن سوی آب به این جزیره زیبا آورد و با مطالعه و بررسی هایی که بر روی سازه های قنات (274 حلقه چاه) انجام داد این بنا را در 3 مرحله بازسازی کرد.
امروزه کاریز کیش همچون شهر حریره کیش به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های این جزیره زیبا شناخته می شود.
جزیره زیبای کیش با 91 کیلومتر مربع مساحت با ظرفیت های بی نظیر گردشگری سالانه میزبان بیش از دومیلیون گردشگر داخلی و خارجی است.
7198/6048
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.