اخبار مرتبط

«غلامرضا ملکی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خرید 200 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سال زراعی جاری پیش بینی شده بود که با توجه به بارندگی مناسب بهاره این پیش بینی تاکنون محقق شده است.
وی ادامه داد: 140 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی امسال به کشت گندم دیم و 55 هزار هکتار به کشت گندم آبی اختصاص یافته است که به دلیل بارندگی های امسال برداشت این محصول از اراضی دیم استان از یک تن در هر هکتار به 2 و نیم تن در برخی مناطق استان افزایش یافته است.
معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی خاطر نشان کرد: در سال زراعی گذشته 250 هزار تن گندم مازاد تولید گندمکاران استان خریداری شد و امسال پیش بینی می شود تا پایان شهریورماه 300 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از گندمکاران استان خریداری شود.
ملکی، از خرید 2 هزار و 800 تن دانه های روغنی کلزا از کشاورزان این استان در سال جاری خبرداد و گفت: چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مرکزی امسال به کشت محصول دانه های روغنی کلزا اختصاص یافت که محصول 50 درصد این اراضی به دلیل سرمازدگی و تگرگ از بین رفته است.
27 مرکز خرید گندم امسال در استان مرکزی وظیفه خریداری محصول گندمکاران را برعهده دارند.
650 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در سیلوهای استان مرکزی وجود دارد که اکنون 300 هزار تن معادل مصرف 2 تا سه سال مردم استان ذخیره گندم در آن ها وجود دارد.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
1955/6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.