اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های این هفته نماز جمعه اراک در مصلی بیت المقدس این شهر، افزود: با توجه به گرمای شدید تابستان امسال صرفه جویی در مصرف انرژی باید هوشمندانه رعایت شود و اصلاح الگوی مصرف انرژی سرلوحه خانواده ها و صنایع و سایر بخش ها باشد.
وی ادامه داد: مصرف برق در روز های گذشته از مرز 55 هزار مگاوات هم گذشته که تداوم آن احتمال خاموشی و در تنگنا قرار گرفتن هموطنان در نقاط مختلف کشور را به دنبال دارد.
امام جمعه اراک مصرف بی رویه آب در استان را نیز تهدیدی جدی عنوان کرد و اظهار داشت: بسیاری از کشاورزان همچنان از روش های سنتی، غرقابی و بارانی در امور کشاورزی استفاده می کند که این مهم آسیبی جبران ناپذیر بر سفره های زیر زمینی وارد می کند و این فرآیند بای به سمت آبیاری قطره ای حرکت کند.
وی اضافه کرد: باید برای پیشگیری از ایجاد آسیب در تولید داخلی میان تولید، توزیع و مصرف آب تناسب ایجاد کرد و اصلاح الگوی کشت باید به صورت جدی مورد توجه کشاورزان و مسئولان مربوطه قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی مشکلات اقتصادی کشور را به دلیل نبود برنامه ریزی های زیرساختی و زیربنایی عنوان کرد و گفت: مسئولان باید یکبار برای همیشه در راستای انجام برنامه های زیربنایی و بالا بردن نرخ بهره وری در همه بخش های آب، خاک، انرژی و نیروی انسانی اقدام کنند.
وی توضیح داد: در شرایطی که کشور ایران در سال های 1347 و 1348 کارخانه ایران ناسیونال را وارد کشور کرد، کره جنوبی نیز با راه اندازی شرکت هیوندای در مسیر توسعه قرار گرفت، اما امروز این کشور که به میزان سه برابر مساحت استان مرکزی است با پشت کار و برنامه ریزی های مسئولان و بالا بردن نرخ بهره وری نیرروی انسانی جزو 10 اقتصاد برتر دنیا معرفی شده است و همچنان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی ادامه داد: مسئولان و دولتمردان باید ضمن برنامه ریزی ها کاربردی و کارشناسی برای توسعه همه جانبه کشور با مفسدان اقتصادی و افراد فرصت طلب نیز با جدیت هر چه تمامتر برخورد کنند.
وی یادآوری کرد: سرمایه ارزی کشور باید با رعایت ضوابط قانونی و همچنین برای واردات کالاهای ضروری و حساس از قبیل دارو و تجهیزات پزشکی بین افراد توزیع شود نه اینکه ارز و سرمایه کشور برای واردات کالای لوکس و غیر ضرور از قبیل خودرو و سیگار هزینه شود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: لازمه جلب اعتماد مردم امانتداری و صیانت از بیت المال و اموال مسلمین است و در غیر این صورت مردم دیگر به مسئولان اعتماد نمی کنند.
وی ادامه داد: ملت ما با تمام توان در مقابل تهدیدات و تحریم های استکبار جهانی ایستاده است و به هیچ عنوان از لطف خداوند و حل مشکلات اقتصادی نا امید نمی شوند بنابراین می طلبد مسئولان نیز باید تمام تلاش خود را در راستای حل مشکلات و تقیوت بنیه اقتصادی ملت بکار گیرند.
آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: نقدینگی موجود کشور باید در تولید، سرمایه گذاری مولد و اشتغال پایدار مدیریت شود و نباید به صورت ارز برای واردات کالای غیر ضرور هزینه شود.
وی در ادامه سخنان خود به هفته حج (اول تا هفتم ذیعقده) اشاره کرد و گفت: وحدت، توحید، ایمان و تقوا از مهم‌ترین دستاودهای مراسم حج است که مسلمین باید به آنها توجه ویژه داشته باشند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: حج تجلی فضایل و مکارم اخلاقی، بهترین معبر و گذرگاه به سوی خداوند و نیکوترین منزل تزکیه و تهذیب نفس است بنابراین حجاج باید تلاش کنند از این فرصت بهترین استفاده های معنوی را ببرند.
وی ادامه داد: زائران و کارگزاران حج به عنوان سفیران جمهوری اسلامی هستند، باید حجاج و کارگزاران طوری رفتار کنند که موجب عزت و سربلندی ایران اسلامی شوند.
آیت الله دری نجف آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به اول ذیقعده، تولد حضرت معصومه(س)، آغاز دهه کرامت و روز دختر نیز اشاره کرد و گفت: این روز ارزشمند بهترین فرصت برای تشریح آموزه های دینی و اخلاق اسلامی در جامعه به خصوص بین زنان و دختران است.
وی همچنین به هفته تکریم امامزادگان(هفته نخست ماه ذیقعده) اشاره کرد و گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب بقاع متبرکه باید به عنوان قطب های فرهنگی نقش آفرینی کنند.
امام جمعه اراک همچنین در خصوص سالروز تاسیس شورای نگهبان (26 تیرماه) نیز گفت: این نهاد انقلابی یادگار ارزشمند امام راحل است که با آینده نگری و تیز هوشی ایشان برای پاسداری از حریم قانون اساسی و رعایت احکام دینی پایه گذاری شده است.
وی ادامه داد: تاسیس شورای نگهبان نشان از زاویه دید باز و درایت امام راحل و دغدغه های ایشان برای اجرای عدالت بر مبنای موازین احکام دین اسلام دارد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی همچنین به مصرف کالای داخلی با هدف حمایت از کار و تولید داخلی و ایجاد فرصت های شغلی مولد در کشور نیز تاکید کرد.
نماز عبادی سیاسی جمعه در 33 نقطه استان مرکزی اقامه می شود.
3017/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.