اخبار مرتبط

داوود طالبی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این سد در حوزه آبخیز نینه محلات و بر روی یکی از رودخانه فصلی منطقه که در مواقع بارندگی بهاره سیلابی می شود، ساخته خواهد شد.
وی اظهار داشت: برآورد اعتبار برای ساخت این سد 870 میلیون ریال است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات توضیح داد: ساخت سد زیرزمینی در سه نقطه این شهرستان مطالعه و جانمایی انجام شد که در صورت تخصیص اعتبار هر سه گزینه امسال در مرحله اجرا قرار می گیرد.
طالبی افزود: سد زیرزمینی محلات از نوع سنگ، ملات و شفته آهک است که با حجم 750 متر مکعب ایجاد می شود و با اتمام آن توان ذخیره آب تا 25 هزار متر مکعب در زیر بستر رودخانه فراهم می شود.
وی گفت:ساخت این سد تاثیر مستقیم بر افزایش میزان آبدهی قنوات و چاه های پایین دست منطقه دارد و سدهای زیرزمینی در مقایسه با سدهای معمولی که در عرض رودخانه یا نهر ساخته می شوند و آب سطحی را در مخازن بالادست سد جمع آوری می کنند، جریان آب زیرزمینی را مسدود و این حجم آب را در زیر سطح زمین ذخیره می کند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات خاطرنشان کرد:تامین آب مصرفی، مدیریت منابع آب، جلوگیری از پیشروی آب شور به آب زیر زمینی، ممانعت از خروج آب های زیر زمینی از حوزه، ایجاد یک منبع ذخیره آب قابل اطمینان و همیشگی و تقویت آبخوان و سفره های زیر زمینی منطقه از اهداف ساخت سد زیر زمینی در این شهرستان است.
طالبی تصریح کرد: افت ناشی از تبخیر در مناطق خشک در سد زیرزمینی بسیار کمتر از سد سطحی است و در این روش نگهداری ذخایر آبی ارزانتر از سدهای سطحی است ضمن اینکه از تولید مثل و تکثیر حشرات و انگل ها نیز در آن کاسته می شود.
شهرستان محلات واقع در جنوب استان مرکزی دارای 101بند خاکی، 30بند سنگ و ملاتی، 185 توری سنگی و 355مورد خشکه چین است.
7277/6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.