اخبار مرتبط

رضا باجلان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این واحدها با سرمایه گذاری 650 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده که 175 میلیارد ریال آن از محل تسهیلات و حمایت های دولتی و بقیه آورده سرمایه گذاران بوده است.
وی خاطر نشان کرد: با بهره برداری از این طرح ها 392 فرصت شغلی مستقیم در استان ایجاد شده است.
باجلان گفت: 33 واحد از مجموع این واحدها با سرمایه گذاری 650 میلیارد ریال در استان مرکزی به صورت ایجادی و بقیه توسعه ای بوده است.
وی ادامه داد: 15 هزار تن از مجموع ظرفیت های ایجاد شده در حوزه صنایع تبدیلی در زمینه محصولات باغی، هفت هزار تن فرآوری محصولات زراعی، یک هزار تن محصولات دامی، 202 هزار تن سیلو ذخیره سازی غلات، 35 هزار تن بازسازی و نوسازی واحدها، 2 هزار تن تولیدهای حوزه شیلات و دام و 86 هزار تن خوراک دام، طیور و آبزیان بوده است.
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: با آغاز به کار این واحدها ظرفیت فرآوری، بسته بندی، نگهداری و عمل آوری صنایع تبدیلی استان به 2 میلیون و 300 هزار تن افزایش یافت.
باجلان گفت: با بهره برداری از این طرح ها شمار شاغلان صنایع تبدیلی استان مرکزی به 3 هزار و 600 هزار نفر افزایش یافته است.
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یادآور شد: بر اساس اهداف برنامه ششم توسعه برای سال گذشته استان ایجاد 53 هزار تن ظرفیت فرآوری، نگهداری و عمل آوری محصولات کشاورزی و 236 اشتغال پیش بینی شده بود که بیش از هفت برابر ظرفیت فرآوری و 140 درصد اشتغال تعیین شده در استان محقق شده است.
باجلان گفت: هدفگذاری کاهش ضایعات محصولات کشاورزی استان در سال گذشته نیز پنج هزار تن بود که مهار 34 هزار تن آن محقق شد.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه های اقتصاد مقاومتی ایجاد 90 هزار تن ظرفیت فرآوری و 400 نفر اشتغال جدید در سال گذشته برای مدیریت صنایع تبدیلی این استان پیش بینی شده بود که این مهم محقق شده است.
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: 25 واحد سال گذشته برای استفاده از 360 میلیارد ریال تسهیلات روستایی و عشایری در کارگروه استانی مصوب شد که به بانک های عامل استان مرکزی معرفی شدند و پیش بینی می شود با بهره برداری از آن ها370 شغل ایجاد شود.
باجلان ادامه داد: پنج واحد نیز برای دریافت 60 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال فراگیر در کارگروه استانی در سال گذشته به تصویب رسید که به ثمر نشستن این طرح ها 41 فرصت شغلی ایجاد می شود.
وی افزود: برای ایجاد صنایع تبدیلی در استان مرکزی تسهیلات به 2 صورت روستایی و عشایری با سود 6 درصد و تسهیلات اشتغال فراگیر با سود بیشتر در مناطق شهری و واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: در حوزه تولید و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در استان مشکلی وجود ندارد و مهمترین معضل موجودبازاریابی و فروش است که می طلبد با حمایت دولت و فعالیت تولیدکنندگان برطرف شود.
استان مرکزی با یک میلیون و 414 هزار نفر جمعیت و 12 شهرستان در قلب کشور قرار دارد.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
1955/6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.