اخبار مرتبط

حمید رضا نریمانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: رفع تداخل اراضی به معنی اجرای قوانین و مقررات بر روی اراضی ملی، دولتی و مستثنیات قانونی اشخاص است که در پی آن فرایند صدور سند مالکیت و تشخیص نوع ماهیت انجام می شود.
وی ادامه داد: این رفع تداخل ها درسال جاری در سطح 6 پلاک از اراضی کشاورزی استان مرکزی انجام شده و رفع تداخل 27 پلاک دیگر از اراضی کشاورزی این استان نیز با عقد قرارداد 6 فقره نقشه برداری در حال انجام است.
وی یادآور شد: پنج پلاک در سطح 899 هکتار در سال گذشته و سه پلاک در سطح 671 هکتار نیز در سال 94 از اراضی کشاورزی استان مرکزی رفع تداخل شده است و مصوبات آن برای انجام شیوه نامه مالی به شهرستان های استان ابلاغ شده است.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور شهرت داردکه رتبه نخست تنوع تولیدات صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن جزء 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است.
90 هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی استان مرکزی فعالیت دارند که 20 درصد شاغلان استان را شامل می شود.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و دو دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود 90 درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
1955/6013/خبرنگار:مهدی عظیمی***انتشاردهنده:مژگان حیدری
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.