اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی روز پنجشنبه در نشست شورای سیاستگذاری کنگره ملی نقش امام خمینی (ره) در دفاع مقدس در خمین، افزود: برگزاری کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس در سال های اخیر در استان های کشور در اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت بسیار تاثیر گذار بوده است.
وی بیان کرد: برگزاری این کنگره در استان مرکزی در ترویج و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت در نسل جوان بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی ادامه داد: تلاش می شود این کنگره در استان مرکزی هدفمند و با شکوهتر از استان های دیگر برگزار شود چرا که استان مرکزی زادگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی است.
سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی افزود: در شماری از استان‌های کشور کنگره‌های ملی برگزار شده است و سال آینده در استان مرکزی برگزار می شود.
وی ادامه داد: تمهیدات برگزاری این کنگره از سال 93 اندیشیده شده و ستاد تدوین پیشینه رزم استان مرکزی در قالب 9 کارگروه تشکیل شد تا اقدامات و برنامه هدفمند را در راستای برگزار کنگره انجام دهد.
وی کارگروه عملیات، تبلیغات هنری، اجرایی، ادارات وسازمان ها، تاریخ شفاهی، تاریخ انقلاب اسلامی، آمار، اطلاعات و رایانه، امور بانوان و تدوین و انتشار را از جمله کارگروه‌های ستاد تدوین پیشینه رزم استان مرکزی بیان کرد.
وی افزود: در کارگروه عملیات که بررسی نقش استان در عملیات‌های مختلف دوران دفاع مقدس را بر عهده دارد با بیش از 300 رزمنده مطلع در 685 ساعت مصاحبه شده است.
سردار سرتیپ دوم پاسدار کریمی با اشاره به بررسی تاریخ شفاهی فرماندهان ارشد سپاه تصریح کرد: تاکنون 90 ساعت، بازخوانی عملیات‌های دوران دفاع مقدس، مصاحبه با پنج فرمانده بزرگ دوران دفاع مقدس و بازخوانی 9 عملیات در کارگروه تاریخ شفاهی انجام شده است.
وی گفت: در کارگروه تبلیغات هنری گردآوری، تولید و انتشار فیلم، مستند،اسناد و خاطرات شهدای استان، برگزاری 21 یادواره تحت عنوان یک مسجد، یک خاطره، یک فرمانده، برگزاری نمایش بزرگ میدانی حماسه مردان آفتاب، تولید2مستند به نام های زینب و مجاهد غریب، جمع‌آوری 992 حلقه فیلم مستند، تولید کلیپ جهت پخش در فضای مجازی، نصب و راه ‌اندازی تلویزیونی شهری دربوستان ملت خاص شهدا انجام شده است.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به کارگروه تدوین و انتشارستاد تدوین پیشینه رزم استان گفت: بررسی انتشار تولیدات کارگروه‌ها درقالب نشریه، کتاب که تالیف زندگینامه 6 هزار و 200 شهید استان در قالب یک کتاب آغاز شده و تاکنون 50 کتاب رونمایی شده است.
وی با ارتباط با کارگروه بانوان گفت: این کارگروه به بررسی نقش و عملکرد زنان استان در شکل گیری انقلاب و هشت سال دفاع مقدس خواهد پرداخت که دراین راستا با 85 مادر شهید و 250 بانوی اثرگذار، 42 همسر جانباز و 30 همسر رزمنده مصاحبه شده است.
سردار سرتیپ دوم پاسدار کریمی تصریح کرد: کارگروه انقلاب اسلامی به بررسی چگونگی شکل گیری انقلاب و نقش مردم استان در پیروزی انقلاب، تداوم آن تا سال‌های پس از دوران دفاع مقدس پرداخته است و تاکنون سه عنوان کتاب دراین بخش تهیه شده است.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی جمع‌آوری خاطرات رزمندگان دوران دفاع مقدس را از جمله ماموریت‌های کارگروه خاطرات شفاهی ستاد پیشینه رزم دانست و گفت: با یک هزار و 235 نفر در این زمینه مصاحبه صوتی و تصویری شده است.
وی گفت: در کارگروه آمار و اطلاعات مربوط به شهدا، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان استان که اطلاعات جمع‌آوری شده در این مدت بعد از تایید خانواده‌های شهدا منتشرخواهد شد و در حقیقت هدف این است که دایره المعارفی با کمترین خطا به چاپ برسد.
سردار سرتیپ دوم پاسدار کریمی تصریح کرد: در بخش بررسی میدانی اطلاعات
6 هزار و 200 شهید استان هر پرونده سه صفحه مشخصات دارد و سوابق 17 هزار رزمنده استان در حال بررسی است که تاکنون 14 هزار پرونده تکمیل شده همچنین سوابق 880 آزاده و جانباز نیز در حال بررسی است.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی ادامه داد: کارگروه ادارات و سازمان‌ها نیز به بررسی و مشخص کردن نقش ادارات و سازمان‌های استان در هشت سال دوران دفاع مقدس پرداخته که 70 دستگاه دولتی در این بخش شناسایی شده‌اند و 90 درصد کار انجام شده و نقش 15 دستگاه کامل به چاپ رسیده است.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: برنامه‌های اصلی دیده شده برای کنگره ملی نقش امام خمینی در دفاع مقدس و یادواره شهدای استان مرکزی 36 عنوان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: 110 نماد دفاع مقدس، برگزاری 110مسابقه ورزشی ،110 جلد کتاب چاپ ،110برنامه های هنری، همایش های اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی، تهیه 110تصویر شهدا و تقدیر از 110خانواده های شهدا و ایجاد دهکده مقاومت استان به منظور تفریح همراه با فرهنگ مقاومت از دیگر برنامه های کنگره ملی نقش امام خمینی در دفاع مقدس است.
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی خاطرنشان کرد: اقتدار، امنیت و آرامش و پیشرفت امروز کشور مرهون خون شهدا است و امروز حاکمیت اسلامی به خارج از جغرافیای کشور رسیده است.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درخصوص اینکه دوران دفاع مقدس گنج است ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری بیان کرده هر کس بایستی به سهم خود در معرفی و بهره‌برداری این گنج تلاش کند تا فرهنگ ایثار و مقامت در جامعه ترویج شود.
در این نشست مسئولان فرهنگی خمین نقطه نظرهای خود را در ارتباط با برنامه های کنگره ملی نقش امام خمینی در دفاع مقدس و یادواره 6 هزار و 500 شهید استان مرکزی ارائه دادند.
7277/ 6013/خبرنگار: افسانه آروند***انتشاردهنده: مژگان حیدری
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.