اخبار مرتبط

محمد ابراهیم رضایی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این نیروگاه ها 50 مگاوات برق تولید خواهند کرد که مشکل زیر ساختی کمبود انرژی الکتریکی صنایع با بهره برداری از آن ها رفع خواهد شد.
وی اظهارکرد: توسعه انرژی های نوین از سیاست های محوری اقتصاد مقاومتی است که در این راستا اجرای طرح نیروگاه خورشیدی در دستور کار قرار گرفت.
وی بیان کرد: با توجه به افزایش سرمایه گذاری صنعتی در این شهرستان، و نیاز به انرژی الکتریکی سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نوپدید مقرون به صرفه است و در اولویت سیاست های اجرایی قرار دارد.
وی ادامه داد: نیروگاه خورشیدی در این شهرستان در راستای برنامه ملی ارتقای بهره وری و یکی از اهرم های اتکای تصمیم سازان کشور در عرصه بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر انجام می شود که توسط بخش خصوصی زیر نظر شرکت برق باختر عملیاتی می شود.
نماینده مردم خمین در خانه ملت افزود: در این راستا از سرمایه گذاران زیادی برای احداث این نیروگاه ها در خمین دعوت شد که تاکنون چهار شرکت اعلام آمادگی و مجوز لازم را اخذ کردند.
وی ادامه داد: این شرکت ها توانمند هستند و در حال فراهم کردن مقدمات سرمایه گذاری در خمین هستند.
وی بیان کرد: برای راه اندازی این نیروگاه های خورشیدی در خمین یک میلیارد و 500 میلیون ریال سرمایه گذاری خواهد شد.
رضایی افزود: تولید هر مگاوات برق 20 میلیارد ریال فقط تجهیزات نیاز دارد اما، طرحی با صرفه اقتصادی بالا است که بعد از گذر از فرایند تولید وزارت نیرو خریدار برق از این شرکت های خصوصی خواهد شد.
وی گفت: با بهره برداری از این نیروگاه ها فرصت اشتغال برای 40 نفر فراهم می شود.
نیروگاه های خورشیدی مرکب از تعدادی پانل خورشیدی یا ماژول فتوولتائیک، اینورتر، شارژ کنترلر و مجموعه باتری است.
در نیروگاه های خورشیدی، نور به پانل های خورشیدی می تابد و در اثر آن انرژی فوتون به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. جریان برق تولید شده توسط پانل های خورشیدی، مستقیم (DC) است که برای استفاده در وسائل برقی معمول در منازل و نیاز روزمره بایستی مشابه برق شهر به جریان متناوب (AC) تبدیل می شود که این کار را دستگاهی به نام اینورتر انجام می دهد.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی 105 هزار نفر جمعیت و در فاصله 61 کیلومتری اراک قراردارد.
7277/6013/ خبرنگار: افسانه آروند***انتشاردهنده:مژگان حیدری
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.