اخبار مرتبط

همه ساله با آغاز سال نو و بیداری طبیعت شوق سفر و دل سپردن به طبیعت زیبا و فرحبخش بهاری در دل های مردم جوانه می زند و آستان مقدس امامزادگان مقصد بسیاری از مسافرانی است که منطقه جنوبی استان مرکزی و خمین را برای گذران تعطیلات انتخاب می کنند.
استان مرکزی دارای 276 بقعه متبرکه است که 100 بقعه آن شاخص است و زایران قابل توجهی را در حوزه گردشگری مذهبی دارند.
‎خمین در کنار جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی، 36 امامزاده‌ و مکان مذهبی نیز دارد که مانی از آرامش و صفای معنوی و عرفانی را در خود دارند و از مهمترین این اماکن می توان به امامزاده ابوطالب، امامزاده حسن ، امامزاده اسماعیل، امامزاده سلیمان وابولفتوح، امامزاده اهل‌بن‌علی ، امامزاده محمد، امامزاده محمدمالک، امامزاده خدیجه خاتون، امامزاده زینب خاتون، امامزاده عبدالله‌بن‌علی، امامزاده عبدالله‌بن‌امام موسی، امامزاده آقا سیدعلی، امامزاده حمیده خاتون یا حلیمه خاتون اشاره کرد.
گل سرسبد این امامزادگان بقعه امامزاده ابوطالب(ع) است که هر سال در تعطیلات نوروز میزبان مسافرانی از سراسر کشور است، حرم مطهر این امامزاده در مرکز شهر خمین واقع شده و مورد توجه مردم بوده و به شاهزاده ابوطالب(ع) شهرت یافته است.
نسب شریف امامزاده ابوطالب(ع) با 9واسطه به امام حسن مجتبی(ع) می‌رسد و این درحالی‌است که از گذشتگان دور و براساس اعتقاد مردمان شهر خمین، شاهزاده ابوطالب(ع) برادر امامزاده ابومحمد رئیس مشهور به شاهزاده محمد(ع) بوده است.
ساختمان بقعه متبرکه امامزاده ابوطالب(ع) در خمین بنایی قدیمی و به‌جا مانده از دوران صفویان است که شامل ایوان، گنبد، حرم، ضریح و صحن بوده و6 هزار مترمربع آن ساخت و ساز شده و دارای صحن بزرگی است که اطراف آن را حجره‌‏هایی برای آرامگاه خانوادگی سرشناسان شهر شامل می شود.
بقعه متبرکه امامزاده ابوطالب(ع) خمین یک متر از سطح صحن بالاتر بوده و دارای چهارایوان زیبا و باشکوه است که ایوان اصلی آن، در جنوب شرقی قرار گرفته و سراسر با آینه‌‏های کوچک و بزرگ تزئین شده و اطراف ایوان نیز کاشیکاری است.
همه دیوارهای درون حرم و شبستان‌‏ها تا زیرگنبد، آیینه‏کاری شده اند و در وسط اتاق صحن مرقد، ضریح نقره‌‏ای و آب‏طلاکاری شده‏‌ای نصب شده که بر شکوه و عظمت بنا افزوده است.
در فراز بقعه متبرکه حرم مطهر امامزاده ابوطالب(ع)، گنبد مدور نیم‌کروی فیروزه ای قرار دارد که برروی نمای ساقه‏ای هشت ضلعی از خارج قرار گرفته و در ساقه آن هشت پنجره تعبیه شده که این پنجره ها مسدود است و سطح داخل گنبد نیز گچبری و نقاشی است و سطح خارجی آن، آراسته به کاشی‌‏هایی با طرح‌هایی در زمینه گل و بوته و اسماء جلاله می باشد.
بسیاری از مردم و عاشقان ولایت و امامت هرسال زمان سال تحویل ترجیح می‌دهند در فضا و مکان معنوی همچون این بقاع متبرکه باشند.
رئیس اوقاف وامورخیریه خمین گفت: طرح‌ آرامش بهاری با حضور گسترده مردم شهرستان و مسافران نوروزی در بقاع متبرکه شاخص خمین برگزار شد.
«محمد اسدی» افزود: این طرح معنوی تا 16 فروردین ماه امسال در امامزادگان ابوطالب، محمد، عبدالعلی روستای ریحان،خدیجه خاتون روستای حشمتیه و اهل بن علی روستای ورچه برگزار می شود.
وی ادامه داد: برپایی خیمه های معرفت با غرفه های مشاوره مذهبی، ایستگاه نقاشی و محصولات فرهنگی ازجمله برنامه های این طرح است.
رئیس اوقاف وامورخیریه خمین اظهار داشت: در تعطیلات نوروز امسال بیش از 30 هزار مسافر و زایر با حضور در امامزادگان این شهرستان روح خود را با معنویت این اماکن مقدس از هرگونه آلودگی پاک می کنند.
اسدی گفت: طرح های سوگواره یاس نبوی همزمان با شهادت حضرت زهرا(س) وبصیرت عاشورایی همزمان با ماه محرم و عزاداری سالار شهیدان در امامزادگان این شهرستان اجرا می‌شود.
خمین در جنوب استان مرکزی 105 هزار نفر جمعیت دارد.
9930/7277/6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.