«سید جلال شاهرخ» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: آب ورودی به سد الغدیر ساوه در شرایط عادی و پیش از بارش های اخیر 2 و نیم متر مکعب در ثانیه بود.
وی افزود: با توجه به اینکه در شهرستان های بالادست شازند تا کمیجان، خنداب و تفرش بارش های مناسبی در هفته گذشته رخ داده و بارش برف نیز در همدان و شازند رقم خورده است، دبی ورودی به این سد افزایش دارد و پیش بینی می شود که با موج بارش های جدید میزان آن افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.
شاهرخ اظهار کرد: حجم آب ذخیره شده در پشت سد ساوه حدود 60 میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته 10 میلیون متر مکعب افزایش دارد.
مدیر امور بهره‌برداری از سد الغدیر ساوه ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حجم بارش های تجمیعی در این سد به 230 میلیمتر رسید در حالی که این مقدار در سال آبی گذشته 54 میلیمتر بود.
وی گفت: منابع تغذیه کننده سد الغدیر به ترتیب از شهرستان های شازند، خنداب، کمیجان و تفرش است اما در کمیجان شاخه ای از آب حوزه همدان نیز به این حوزه افزوده می شود که با عبور از تفرش به این سد می پیوندد.
مدیر امور بهره برداری از سد الغدیر ساوه خاطرنشان کرد: اتفاقی که در چندین سال اخیر بی سابقه بوده جریان یکپارچه آب رودخانه از سرشاخه اصلی شازند تا ورودی سد در منطقه جلایر است در حالی که چند سال قبل بیشتر آب ورودی به سد الغدیر از شهرستان تفرش تامین می شد.
شاهرخ اظهار داشت:بارش های یکپارچه و مناسب اخیر، مدیریت موثر در حوزه آبریز در فصل غیر زراعی (از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون) بر روی سردهنه های رودخانه توانسته منابع آبی ذخیره سد الغدیر ساوه را امسال افزایش دهد و با کمترین هدررفت سبب ایجاد جریان پیوسته آب این حوزه و در نهایت تغذیه سد ساوه شود.
شاهرخ گفت: پیش‌بینی می‌ شود که با تداوم بارش ها ذخیره آب دریاچه این سد الغدیر به 75 تا 80 میلیون متر مکعب برسد.
وی عنوان کرد: ذخیره مناسب آب سد الغدیر ساوه دغدغه کم آبی تابستان را برطرف کرده و در صورت صرفه جویی مشترکان منابع آب آشامیدنی آنان تامین است.
مدیر امور بهره برداری از سد الغدیر ساوه گفت: در پنج سال اخیر به دلیل خشکسالی و کاهش آورد رودخانه قره چای حداکثر ۲۰ میلیون متر مکعب آب بین حقابه بران حوزه کشاورزی توزیع شده است که این مقدار با میزان و سهم حقابه دریافت کنندگان فاصله زیادی دارد ولی با توجه به وضعیت کنونی و بارش های اخیر این امکان وجود دارد که در فصل زراعی پیش رو سهم آب بیشتری در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
شاهرخ همچنین پر آب شدن رودخانه های مزلقان چای و قره چای در پایین دست سد الغدیر را با بارش های اخیر عنوان کرد و افزود: این مهم سبب تغذیه سفره های زیرزمینی و تامین بخشی از آب مورد نیاز منطقه و همچنین شهر صنعتی می شود و در نتیجه نیاز را برای برداشت از آب سد کمتر می کند و عاملی موثر در تداوم و تثبیت ذخایر سد الغدیر است.
آب مورد نیاز شهر 220 هزار نفری ساوه از طریق سد الغدیر و 29 حلقه چاه تامین می شود.
6539/6013/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.