اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، ناپایداری های جوی 2 روز اخیر در استان مرکزی به صورت بارش باران شدید بود که از ساعت 10 صبح روز سه شنبه این بارش ها به برف تبدیل شده و با حجم شدت زیادی سراسر این کلانشهر را سفید پوش کرده است.
کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ناپایداری های اخیر در استان مرکزی که از شدت بالایی برخوردار است ناشی از فعالیت سامانه کم فشار جنوبی است که موج اصلی آن از روز دوشنبه در نقاط مختلف استان فعال شده و بارش ها تا بامداد چهارشنبه به صورت برف ، باران و رگبار ادامه دارد.
«محمود امیدی» افزود: دمای هوای اراک درحال حاضر یک درجه بالای صفر است که پیش بینی می شود در ساعات پایانی امشب افت یک تا 2 درجه ای داشته باشد.
وی عنوان کرد: دمای هوای کلانشهر اراک در بامداد روز سه شنبه 2 درجه بالای صفر گزارش شده بود.
وی توضیح داد: با عبور این سامانه بارشی طی روزهای پایانی هفته شرایط هوا تثبیت می شود اما مجدد سامانه بارشی جدیدی در این منطقه فعال خواهد شد.
فرماندار شهرستان اراک گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بارش برف سنگین که از پیش از ظهر سه شنبه در اراک آغاز شده تا اواخر وقا امروز به صورت متناوب ادامه دارد و اقدامات اسکان اضطراری و پذیرایی از مسافران نوروزی نیز به شکل ویژه در ستاد مدیریت بحران این شهرستان دیده شده است.
«حسین بختیاری» افزود: گروه های برفروب شهرداری در نقاط مختلف شهر مشغول پاکسازی معابر و نمک پاشی هستند و مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.
وی توضیح داد: علاوه بر مکان های پیش بینی شده آموزش و پرورش برای اسکان مسافران نوروزی، شمار زیادی از کلاس های مدارس به همراه فضاهای امازداده آمنه خاتون (س) و مساجد شهر اراک و همچنین اماکن عمومی در مسیرهای ورودی و خروجی کلانشهر اراک به سمت تهران، فرمهین و ملایر برای ماندگاری مسافران تجهیز و آماده است.
فرماندار شهرستان اراک خاطرنشان کرد: نیروهای هلال احمر، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهرداری در میدان امام خمینی (ره) اراک (سه راهی خمین) مستقر هستند و هرگونه راهنکایی اسکان و پذیرایی برای مسافران نوروزی را انجام می دهند.
بختیاری ادامه داد: امکانات سوخت رسانی سیار برای خودروهایی که در راه های منتهی به اراک نیازمند کمک باشند نیز در شرایط کنونی پیش بینی شده است.
وی توضیح داد: با توجه به حجم و شدت بالای بارش ها در 48 ساعت اخیر نگرانی هایی در خصوص ابگرفتگی برخی مناطق روستایی و حواشی شهر اراک وجود داشت که با تبدیل این بارش ها به برف نگرانی ها برطرف شده و همه توان برای خدمات برفروبی و کمک به مسافران به کار گرفته شده است.
بر اساس اطلاعیه هواشناسی استان مرکزی علاوه بر بارش برف و باران شدید تا اواخر وقت سه شنبه احتمال وزش باد شدید موقتی، رعد وبرق و تکرگ نیز در این استان دور از انتظار نیست.
ساوه با بیشینه دمای 10 و نیم درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و شازند با کمینه دمای 2 دهم درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین شهر استان مرکزی در 24 ساعت گذشته بوده است.
ایستگاه اراک در شبانه روز اخیر 30 و 6 دهم میلیمتر، ساوه 18 و 2 دهم میلیمتر، تفرش هفت و 6 دهم میلیمتر، محلات 37 و سه دهم میلیمتر، شازند 30 و هشت دهم میلیمتر، خنداب 14 و هشت دهم میلیمتر، کمیجان 10 و چهار دهم میلیمتر، دلیجان 29 و 2 دهم میلیمتر، آشتیان هشت و نیم میلیمتر آشتیان، غرق آباد 25 و سه دهم میلیمتر، باران سنج فرمهین 9 و نیم میلیمتر و مامونیه 28 میلیمتر بارش ثبت را کرده است.
342 میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری (اول مهرماه پارسال) تاکنون در استان مرکزی به ثبت رسیده است.
6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.