اخبار مرتبط

«غلامرضا ملکی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 13 هزار تن آراد به صورت دولتی و 2 هزار تن به صورت نیمه یارانه ای برای تامین محصول مورد نیاز نانوایی های استان مرکزی در نوروز سال آینده و جلوگیری از تعطیلی این واحدها در روزهای تعطیل ابتدای سال آینده در استان توزیع شده است.
وی ادامه داد: با توزیع این میزان آرد تمامی سهمیه اسفند و 40 درصد سهمیه فرودین ماه سال آینده ناوایی های استان مرکزی در اختیار این واحدها قرار گرفته است.
معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی خاطر نشان کرد: 6 هزار کیسه 40 کیلوگرمی آرد نیز به صورت فوق العاده به نانوایی هایی که در مسیر مسافران نوروزی، روستاها و مناطق هدف گردشگری این استان قرار دارند اختصاص یافته است.
ملکی گفت: ذخیره گندم و آرد در استان مرکزی وضعیت مناسبی داشته و هیچگونه نگرانی در تامین این محصولات در استان وجود ندارد.
وی ادامه داد: تمهیدات اندیشیده شده برای تامین آرد مورد نیاز واحدهای نانوایی استان در 2 تا سه روز تعطیل ابتدای سال آینده بوده و این واحدها می توانند از روز پنجم برای تامین آرد مورد نیاز خود اقدام کنند.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
استان مرکزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود 90 درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می شود.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
استان مرکزی با دارا بودن یک و هشت درصد از مساحت کل کشور دارای منابع آبی محدودی است اما ظرفیت تولید 16 هزار تن انواع آبزیان پرورشی را داشته که با وجود همه کمبودها و محدویت‎ها، توانسته در این زمینه خوش بدرخشد و جایگاه ویژه‎ای در کشور به دست آورد.
1955/3075 /
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.