اخبار مرتبط

ی« محمدرضا شفیعی » روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در حیات چهل ساله انقلاب اسلامی محققان بخش های مختلف پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی با استفاده از شیوه های دو رگ گیری و اصلاح نژاد به رقم های جدیدی از گل های شاخه بریده دست یافتند.
وی اظهارداشت: تولید ژنوتیپ های جدید گل های شاخه بریده با شیوه دورگ گیری اصلاح نژاد شدند و اکنون ایران در اصلاح نژاد گل های شیپوری رنگی، گلایل و داودی با هلند برابری می کند.
شفیعی ادامه داد: تولید و پرورش گل های گلدانی و شاخه ای شیپوری رنگی به دلیل نواقص در نکات فنی و آسیب بیماری های باکتریایی تا چند سال پیش در این کشور وجود نداشت.
وی بیان کرد: محققان پژوهشکده با همکاری بخش خصوصی با دستیابی به فناوری تولید این ارقام جدید گل های زینتی را در ایران امکان پذیر و رقم های جدید تجاری سازی شده است.
وی بیان کرد: شرکت های بزرگ هلندی از ده ها سال پیش به اصلاح نژاد گل شیپوری می پرداختند و سالانه ده ها میلیون دلار فروش و صادرات پیاز گل شیپوری رنگی دارند.
وی گفت: محققان پژوهشکده موفق شدند در تلاش سه ساله با اصلاح نژاد ده ها رقم جدید شیپوری رنگی با کیفیت بالا که به تایید کارشناسان هلندی نیز رسیده است در جایگاه علمی فنی برابر با کشور هلند قرار بگیرند.
وی یادآور شد: پژوهشکده ملی گل وگیاهان زینتی (محلات) وابسته به موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور در چند سال گذشته با تمرکز روی راهبرد محوری به نژادی ارقام جدید گل، به دستاوردهای ارزشمندی دست یافته است.
وی گفت: این پژوهشکده با دستیابی به صدها رنگ و رقم جدید گل داودی، زنبق، فریزیا و رز موفق به به نژادی چندین رقم مرغوب گلایل و شیپوری رنگی شد و امید می رود که سال آینده ژنوتیپ های امید بخش و ارقام جدید گل آماریلیس نیز به دستاوردهای علمی پژوهشکده گل وگیاهان زینتی افزوده شود.
وی افزود: با بررسی کارشناسان و محققان و حضور پژوهشگران در نمایشگاه های بین المللی مهم همچون IFTF و FLORA هلند، اسن آلمان، مسکو، استانبول و بازدید از شرکت های مهم تولید گل دنیا می توان گفت که ایران در به نژادی گلهای داودی، شیپوری و گلایل به سطح علمی فنی کشور هلند رسیده است.
پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.
7277/6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.