«علیرضا ایزدی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برآورد و نقشه های اجرایی مرمت این اثر تاریخی تهیه شده و طرح در اختیار ستاد بازآفرینی شهری قرار گرفته است تا از محل این ستاد، تامین اعتبار شود.
وی اظهار داشت: با تخصیص این اعتبار مرمت بخشی از بام، تزئینات کاشیکاری ایوان شمالی و ترمیم جدارهای داخلی بنا انجام می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: آخرین مرمت این اثر امسال با 550 میلیون ریال برای بخش هایی از بام در ضلع غربی و رفع خطر بنا برای جلوگیری از نفوذ باران انجام شد.
ایزدی افزود: مسجد سپهداری اراک که در بافت تاریخی شهر قرار دارد محل گذراندن دروس حوزوی حضرت امام خمینی (ره) بوده است.
وی اظهار داشت: مسجد تاریخی سپهداری که به عنوان حوزه علمیه امام خمینی (ره) شناخته می شود از بناهای تاریخی دوره قاجار محسوب می شود.
این مسجد چهار ایوانی با گنبدخانه ای در ضلع جنوبی، اولین مدرسه شهر اراک بوده که در دوره اول شهرسازی در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته و به عنوان نگین بازار تاریخی شهر یکی از مراکز مهم و تاثیرگذار در شکل گیری بافت فرهنگی، مذهبی و علمی شهر نیز بوده و بزرگانی چون امام خمینی (ره)، آقا نورالدین عراقی، آیت‌الله گلپایگانی و آیت الله اراکی را در دامان خود آموزش داده است.
این مسجد یکی از مراکز مشروطه خواهی مردم به رهبری آقا نورالدین در همین مکان بوده و در حقیقت بانگ آزادی خواهی مردم از این مسجد تاریخی برخواسته است.
بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 873 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
6991/3075
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.