اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، « سعید فرخی » روز یکشنبه در نشست توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی در استان مرکزی افزود: یکهزار و 600 تن گیاهان دارویی در سطح 86 هکتار، یکهزار و 400 تن گل محمدی در سطح 716 هکتار و 637 کیلوگرم زعفران در سطح 105 هکتار از اراضی کشاورزی این استان تولید می شود که کشت این محصولات نسبت به ظرفیت های استان در سطح پایینی است.
وی ادامه داد: 2 کارخانه فرآوری گیاهان دارویی در استان مرکزی فعالیت دارند که نیاز است با تسهیل در امر سرمایه گذاری زمینه توسعه فعالیت ها در این حوزه بسط یابد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی خاطر نشان کرد:تشکیل ستاد گیاهان دارویی در استان، تهیه سند راهبردی افزایش تولید محصولات گیاهی،آموزش فعالان و اقدام برای افزایش تولید این محصولات بر اساس برنامه مدون باید با جدیت دنبال شود.
فرخی یاد آور شد: با توجه به قرار گرفتن کشور ایران و استان مرکزی در نقطه نیمه خشک و کاهش روندبارندگی درسال های اخیر تغییر الگوی کشت و توسعه شیوه های کاشت کم آب بر باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع محصولات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود 90 درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
1955/6013/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.