اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، این طرح با اعتبار حدود 33 میلیارد ریال در زمین های شالیزاری روستا های شیرخوار کلا، سوخت آبندان و دینه سر افتتاح شد و تحویل بیش از 500 بهره بردار شد.
ایجاد سامانه های آبیاری و زهکشی در داخل مزرعه و ابنیه مربوط به آن، آرایش مناسب هندسی، قطعه بندی و تسطیح اراضی، احداث جاده های دسترسی و تجمیع و یکپارچه سازی اراضی از ارکان اساسی طرح تجهیز، نوسازی ویکپارچه سازی اراضی شالیزاری است.
فراهم شدن زمینه کشت دوم ، کشت دوباره برنج ،آسان سازی اجرای طرح مکانیزاسیون ،کاهش مصرف سم ،افزایش درآمد کشاورزان و کاهش ضایعات محصول از مزیت های اجرای طرح تسطیح و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری است .
مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب هم از دیگر ویژگی های اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری است وبه گفته کارشناسان ، تجهیز و نوسازی شالیزارها به طور میانگین سبب 25 درصد صرفه جویی در مصرف آب می شود.
بر اساس برنامه ششم توسعه ، یکصد هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان های مازندران و گیلان یکپارچه سازی ، تجهیز و نوسازی می شود و شورای اقتصاد نیز برای اجرای این طرح هشت هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی کرده است.
سهم سالانه هر یک از 2 استان شمالی مازندران و گیلان طی سال های برنامه ششم توسعه در تسطیح ونوسازی اراضی شالیزاری 10 هزار هکتار است .
رفع مشکل آبگرفتگی اراضی کشاورزی پایین دست مازندران از دغدغه های 20 ساله کشاورزان و مسئولان استان است و زهکشی ، تسطیح و یکپارچه سازی زمین های شالیزاری و خدمات جامع مکانیزاسیون از مهمترین طرح های زیر ساختی در سند توسعه کشاورزی آمده است .
کارشناسان می گویند اگرچه مازندران از لحاظ کشت و تولید برنج در کشور در رده نخست قرار دارد ولی هنوز به نحو مطلوبی از توان مندی و ظرفیت های موجود استان در تولید این ماده غذایی با ارزش استفاده نمی شود.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکنون حدود 60 هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان تسطیح ، یکپارچه سازی و نوسازی شده است.
72نوع محصول کشاورزی در مازندران تولید می شود که در 15نوع از جمله برنج با یک میلیون تن ،مرکبات با دو میلیون و 500 هزار تن ،کیوی ،گل و گیاه ،دام وطیور و در حوزه شیلات رتبه اول تا سوم کشور را دارد.
6990/1899
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.