اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگارایرنا، محمد حسن طالبیان روز جمعه در بازدید از مسجد جامع شهر ساری در گفت و گو با خبرنگاران افزود : پس از آوار برداری و پاکسازی نخاله های برجا مانده از آتش سوزی از سوی شهرداری برنامه ریزی برای مرمت بخش های تاریخی مربوط به قاجاری و پهلوی در دستور کار میراث فرهنگی قرار می گیرد.
وی اضافه کرد : بررسی اولیه نشان می دهد که بخش قاجاری فضای مسجد خسارت بیشتری دید و مرمت آن نیز نیاز به دقت نظر بیشتری دارد، ولی بخش پهلوی که بیشتر سقف آن بود، مرمتش به نسبت با سهولت بیشتری قابل اجراست.
*** اجرای مرمت پس از تایید استحکام بنا
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی گفت که با تخلیه نخاله نقشه برداری برای مرمت در دستور کار قرار می گیرد، ولی پیش از این رخداد باید استحکام دیوارهای اصلی که شامل خشتی است مورد بررسی دقیق کارشناسی قرار داده شود.
طالبیان اظهارداشت : اگر از نظر استحکام بنا دیوارهای مسجد مشکل داشته باشد، پیش از مرمت باید مقاوم سازی دیوارها انجام شود و پس از آن مرمت و بازسازی مطابق با نقشه پیگیری خواهد شد.
*** تصمیم لحظه ای بلای جان مساجد تاریخی
معاون میراث فرهنگی کشور آتش سوزی در مسجد جامع ساری و سایر مساجد تاریخی را ناشی از تصمیم لحظه ای هیات امناء دانست و گفت که هیات امناء برای تاسیسات مساجد تاریخی تصمیم لحظه ای بدون کار کارشناسی می گیرند و این کارکرد لحظه ای تاکنون مساجد تاریخی زیادی را در کشور با مشکل مواجه کرد.
طالبیان اظهارداشت : این در حالیست که هر تصمیم برای تاسیسات و سایر بخش های زیربنایی آثار تاریخی از جمله مساجد باید با نظارت متولیان انجام شود تا از حوادث ناگواری همانند مسجد جامع ساری پیشگیری شود.
وی اضافه کرد : به هر حال سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با درخواست استاندارمازندران کمتر از 24 ساعت تیمی را برای کارشناسی و بررسی حادثه اعزام کرد و مرمت و بازسازی این آثار تاریخی و مذهبی در کمترین زمان در دستور کار این سازمان قرار خواهد گرفت.
*** جلوگیری از بارگذاری مازاد در بافت تاریخی
معاون میراث فرهنگی کشور گفت که باید از بارگذاری مازاد بر ظرفیت بافت تاریخی در شهر ساری جلوگیری شود و بخشی از حادثه مسجد جامع این شهر نیز از بارگذاری مازاد نشات گرفت.
طالبیان شهرداری و راه و شهرسازی را متولی اصلی در کنترل بارگذاری در بافت تاریخی و با ارزش دانست و از این نهاد ها خواست تا از بارگذاری مازاد جلوگیری کنند.
مسجد جامع شهر ساری که درحاشیه خیابان انقلاب و در مجموعه بازار قدیمی نرگسیه قرار دارد، شب گذشته براثر اتصال برق دچار آتش سوزی شد و خسارت شدیدی به این بنای تاریخی و مذهبی که قدمتش به قاجاریه می رسد، وارد شد.
6982/1899
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.