به گزارش خبرنگارایرنا، شهرداری منطقه یک ساری برای جلوگیری از ازدحام سلفی بگیران در جلوی مسجد جامع این شهرنیروی انتظامی را به کمک طلبید و ماموران این نیروها با ایجاد مانع فلزی تردد افراد را در این منطقه تحت کنترل در آوردند.
براساس گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از محل آتش سوزی مسجد جامع شهر ساری یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی و مذهبی در این شهر که قدمتش را پیش از دوره قاجاریه بیان می کنند،حاکیست که براساس این حادثه سقف مسجد به کلی از بین رفت.
همچنین مناره مسجد جامع شهر ساری که نماد اصلی برای نشان دادن قدمت این اثر مذهبی بود، براثر آتش سوزی شکل ظاهری خود را از دست داد و جز نمای خشت و گلی هیچ اثر دیگری که نشان از زیبایی باشد به چشم نمی خورد.
این درحالیست که پیش از این مناره های مسجد جامع ساری تنها نماد قابل رویت از نمای بیرونی این اثر تاریخی برای رهگذران بود و صدای اذان و مناجات مسجد نیز از باندهای داخل مناره به گوش مردم می رسید.
مسجد جامع ساری مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام - دوره قاجار است و در ساری، محله چناربن، داخل بازار نرگسیه واقع شده و این اثر در تاریخ 8 اسفند 1377 با شمارهٔ ثبت 2272 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
این بنای تاریخی و مذهبی شب گذشته براثر اتصال برق دچار آتش سوزی شد و در این حادثه خسارت شدیدی به بنای مسجد وارد شد.
کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای بررسی میزان خسارت و چگونگی بازسازی و مرمت این بنای تاریخی به مازندران سفر کردند.
6982/1899
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.