اخبار مرتبط

سیف الله فرزانه روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه علت حادثه اتصالی شبکه توزیع برق اعلام شد، اما برای بررسی های بیشتر کارشناسی و همچنین برآورد خسارت حادثه یک تیم کارشناس امروز وارد مازندران می شود.
وی افزود: محمد طالبی معاون میراث فرهنگی سازمان میراث کشور نیز تیم کارشناسان را همراهی خواهد کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران اظهارکرد: در حال حاضر نیروهای آتش نشانی استان در حال بررسی و همچنین ایمن سازی محیط برای جلوگیری از آتش سوزی دوباره است
فرزانه اعلام کرد: به دلیل چوبی بودن سقف بنای مسجد جامع، بسیاری از قسمت های سقف بنا و اشیای داخل ساختمان از بین رفته است، اما آسیب جدی به ساختمان و بنای خشتی آن وارد نشده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر آتش به صورت کامل مهار و خاموش شد، تاکید کرد: تا زمان خضور کارشناسان میراث فرهنگی و بررسی دقیق حادثه کار آوار برداری انجام نخواهد شد.
فرزانه آتش سوزی بخشی از مغازه های همجوار مسجد را تایید کرد و گفت: به دلیل چوبی بودن سقف بنا و همچنین خشک بودن چوب به دلیل گرمای هوا ، شعله های آتش به سرعت به مغازه های مجاور سرایت کرد که با حضور به موقع یگان های آتش نشانی از گسترش آتش جلوگیری شد.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت: در صورت دست یابی به هر نوع اطلاعات از این حادثه، موضوع دراختیار رسانه ها و مردم قرار خواهد گرفت تادر جریان حادثه قرار گیرند.
آتش سوزی مسجد جامع ساری که شامگاه دیروز رخ داد منجر به تخریب بخشی از این بنای تاریخی و قدیمی استان مازندران و مصدوم شدن 18 نفر از شهروندان شد.
مرکز فوریت های پزشکی استان اعلام کردکه 12 تن از مصدومان در محل به صورت سرپایی مداواشدند و خراشیدگی سطحی ، مشکلات تنفسی ناشی از دود غلیظ از جمله عوامل مصدومیت افراد در این حادثه آتش سوزی اعلام شد .
مسجد جامع ساری مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام و دوره قاجار است که در بافت قدیمی و سنتی شهر ساری و در بازار نرگسیه این شهر قرار دارد .
این اثر در سال 1377 با شمارهٔ ثبت 2272 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
7335/1899
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.