اخبار مرتبط

دکتر اکبر فاضل تبار ملکشاه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در بروز بیماری های مزمن 2 عامل ژن و عوامل محیطی دخالت دارد که الگوی غذایی درست در بخش عوامل محیطی تاثیر بیشتری را دارد .
وی ادامه داد : در حالی موضوع الگوی غذایی مناسب در بروز بیماری های مزمن تاثیر مهمی دارد که بیشتر افراد جامعه نسبت به این موضوع غلفت دارند و عدم رعایت آن باعث شده تا شاهد افزایش افراد مبتلا به این بیماری ها در جامعه باشیم .
رئیس انجمن غذایی استان مازندران با استناد تحقیقات پزشکی میزان اثرگذاری 2 عامل ابتلا به بیماری های مزمن را در افراد به یک اندازه ندانست ، گفت : در حالیکه عامل ژن خارج از اختیار انسان است اما می توان با رعایت نکات سلامت محور عامل محیطی بروز این بیماری ها را کنترل کرد .
وی افزود : راحت ترین و شاید کم هزینه ترین راه پیشگیری از بیماری های مزمن همان توجه به انتخاب نوع غذا است که باید در مردم نیز با آگاهسازی در این خصوص اقدامات لازم صورت بگیرد .
* الگوی غذایی مناسب را بشناسیم
این پزشک متخصص تغذیه در تعریف الگوی غذایی مناسب از ' مدیترانه ای ' به عنوان الگوی غذایی خوبی نام برد که پزشکان در این خصوص اتفاق نظر دارند .
وی مصرف حبوبات و خشکبار ، سبزی و میوه خوری زیاد ، استفاده از روغن زیتون ، مصرف متعادل لبنیات و مصرف زیاد ماهی را به عنوان سر لیست الگوی غذایی مدیترانه ای برشمرد و اضافه کرد : خوردن روزانه این نوع غذاها می تواند در دستیابی به هدف کنترل کننده بیماری های مزمن در افراد تاثیر خود را بگذارد .
فاضل تبار ملکشاه تاکید کرد : غذاهای سنتی بویژه در مازندران به دلیل استفاده کافی انواع سبزی و میوه ، استفاده کم از روغن ها و طعم دار کردن غذاها با چاشنی های طبیعی همچون انواع رب میوه های جنگلی ،مملو از خواص یک الگوی غذایی مناسب است .
وی فاصله اکثر مردم مازندران از غذاهای سنتی را زیاد توصیف کرد ، ادامه داد : برای آشنا کردن ذائقه نسل ها به این نوع غذاها می بایست از دوران کودکی این کار صورت بگیرد .
متخصص تغذیه گفت : در دوران کودکی ذائقه فرد شکل می گیرد و خانواده ها با کنار گذاشتن برخی پندارهای غلط باید به سمت شکل گیری ذائقه درست نسل های آینده قدم بگذارند .
در حالی الگوی مناسب غذا در مازندران رعایت نمی شود که آمار منابع رسمی نشان می دهد که زنگ خطر بیماری های غیر واگیر برای جوانان استان نیز بصدا درآمده است .
دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرد : بر اساس آمار هم اکنون 12.5 درصد زنان و 10 درصد جمعیت مردان مازندران از دیابت رنج می برند که 2 درصد بیشتر از میانگین کشوری است.
همچنین طبق آمار 37 درصد از زنان و 31.5 درصد از مردان بالای 25 سال مازندران دارای فشار خون هستند ، در حالی که میانگین کشوری در زنان 28 درصد و مردان 25 درصد است.
میانگین ابتلا جمعیت بالای 25 سال کشور به بیماری چربی خون در مردان 22.5 و زنان 30 درصد است که در مازندران این نرخ برای مردان 26.5 درصد و زنان 35 درصد است.
مجموع نرخ ابتلاء مردان و زنان بالای 25 سال مازندرانی به بیماری چربی خون حدود 5 درصد از میانگین کشوری بالاتر است.
مازندران بنابر امارها 3 میلیون و280 هزار نفر جمعیت دارد .
2096/1899
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.