اخبار مرتبط

علی کلانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با وجود مهار آتش سوزی ، همچنان دود ناشی از این حادثه در فضای پارک و اطراف آن وجود دارد .
وی گفت که نیروها یگان حفاظت و امدادی هم برای جلوگیری از احتمال شعله ور شدن دوباره آتش ، در منطقه حضور دارند.
کلانه مساحت جنگلی و مرتعی خسارت دیده بر اثر 2 آتش سوزی هفته جاری را حدود 1.5 هکتار اعلام کرد.
نخستین آتش سوزی هفته جاری پارک ملی پابند بامداد شنبه در منطقه ' سیاه خانی ' این پارک رخ داد و خاموش کردن با به کار گرفتن یک دستگاه بالگرد دستکم 48 ساعت زمان برد.
دومین آتش سوزی هم در همان منطقه رخ داد که مرتفع ترین نقطه پارک ملی پابند محسوب می شود و دستیابی به آن به علت صعب العبور بودن برای افراد مشکل است .
اگر چه تاکنون علت دقیق و کارشناسی علت این آتش سوزی ها مشخص نشده است ولی مدیر پارک ملی پابند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت احتمالی آن را گرمای هوا و انتقال خاکسترهای گرم ناشی از آتش زدن به کاه و کلش اراضی کشاورزی منطقه دانست .
کلانه از کشاورزان خواست تا برای حفظ محیط زیست و احتمال بروز آتش سوزی به پارک ملی از آتش زدن کاه و کلش زمین های کشاورزی خودداری کنند.
وی از بازدیدکنندگان این پارک از جمله ساکنان روستاهای اطراف خواست تا حتی المقدور داخل پارک آتش روشن نکنند و در صورت
روشن کردن آتش ، پیش از ترک پارک از خاموش شدن آن به صورت صد در صدی اطمینان یابند.
پارک ملی پابند با 24 هزار و 500 هکتار مساحت در منطقه کوهستانی شهرستان های نکا و بهشهر در شرق مازندران و شمال استان سمنان در منطقه کوهستانی و ییلاقی واقع است .
این پارک با جنگل‌های طبیعی بکر و رویشگاه گونه‌های منحصر به فرد گیاهی علفی و بوته ای و درختچه ای 24 هزار و 500 هکتار وسعت دارد و زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری چون مرال ، شوکا و پلنگ و همچنین گونه هایی مانند خرس قهوه ای ، گراز ، شغال ، روباه معمولی ، تشی ، سمور جنگلی ، دارکوب ، عقاب جنگلی ، کبک و انواع سنگ چشم است و با هدف صیانت از جنگل‌های شمال و حفظ گونه ‌های گیاهی و جانوری از سال 83 به عنوان پارک ملی تعیین شد.
منطقه حفاظت شده هزار جریب نیز در جوار این پارک قرار دارد.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.