اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگارایرنا، دکتر شمس علی هادیزاده معلم روز سه شنبه در کمیسیون تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق بازرگانی مازندران گفت که هم اکنون با اجرای ناقص این طرح ها به خصوص خروج دام ازجنگل و کاهش دامداری سنتی میزان تولید محصولات دامی استان روند کاهشی داشته است.
وی افزایش نرخ بیکاری در مناطق روستایی را نیز ناشی از بین رفتن دامداری های سنتی در کشور به خصوص استان مازندران اعلام کرده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران عدم حمایت از دامداری های سنتی ، اصلاح غیر کارشناسی نژاد دام سنتی و کاهش نقدینگی را از دیگر علت های کاهش دامداری های سنتی در این استان اعلام کرد.
هادیزاده اظهارداشت : در حالی دامداری سنتی به دلیل سیاست های نادرست در این استان رو به کاهش نهاده که دامداری صنعتی نیز جایگزین این شیوه دامداری و درآمدزایی در مناطق روستایی نشده است.
وی اضافه کرد : مازندران قطب دامداری سنتی درسطح کشور است و برای رو پا ماندن نیاز به حمایت همه جانبه دارد و در صورت حمایت این بخش می تواند علاوه بر تامین نیاز محصولات دامی، اشتغال جوانان را نیز تامین کند.
وی تصریح کرد : دولت باید زیرساخت های مناسب را برای حضور جوانان تحصیلکرده در حوزه کشاورزی فراهم کند تا این جوانان بتوانند با حضور در حوزه کشاورزی برای افزایش میزان تولید گام بردارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری علمی نبودن فعالیت دامپروری در کشور را علت اصلی رو به افول نهادن این بخش و تامین نیاز کشور به محصولات گوشتی از خارج دانست.
زربخت انصاری پیرسرایی دلیل اجرای طرح خروج دام از جنگل را نیز ناشی از علمی و کارشناسی نبودن این طرح دانست و گفت که این طرح به دلیل غیرکارشناسی شدنش ضرر های زیادی را متوجه دامدار و جنگل کرده است.
وی افزود : برای افزایش تولید محصولات دامی نیاز به علمی کردن فعالیت ها در سطح کشور و ورود کارشناسان به این بخش و بهره گیری از نظرات آنها داریم.
در این نشست تعدادی از دامداران مازنی نیز از اجرای ناقص طرح خروج دام از جنگل، حمایت نشدن دامداران و کاهش نقدینگی در این حوزه ابراز نگرانی کرده و خواهان حمایت دولت از دامپروری شدند.
خبرنگار: حسین فلاحتی** انتشاردهنده : سید محسن حسن نیا
/1899/6982
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.