اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، نخستین بوته برنج امسال از رقم طارم محلی در زمین شالیزاری روستای بولیده شهرستان محمودآباد به صورت مکانیزه نشاء کاری شده است.
شالیکاران مازندرانی به ویژه کشاورزان حوزه آبریز هراز کار نشاء برنج را به طور رسمی از نیمه دوم فروردین ماه آغاز کردند و تا اواخر خردادماه پایان کشت این محصول در زمین های شرق و کوهپایه ای در استان است.
از آنجاییکه زمین های شرق و بالا دست استان مازندران زیر کشت دانه روغنی کلزا ، گندم و جو می رود ، این زمین ها دیرتر از زمین های واقع در دشت و غرب استان نشا کاری می شوند.
طارم محلی ، هاشمی و فجر از رقم های کم محصول و رایج برنج در مازندران است .
بر اساس اعلام جهاد کشاورزی ، امسال حدود 70 درصد از شالیزارهای استان زیر کشت این سه رقم برنج قرار دارد.
شالیکاران شهرستان های فریدونکنار ، آمل ، بابل ، بابلسر و محمودآباد در حوزه آبریز هراز امسال حدود45روز زودتر از مناطق شرقی استان کشت و کار برنج را آغاز کردند و هم اکنون شالی این زمین ها در مرحله ظهور خوشه قرار دارد.
** نشا شالی برنج در 213هزار هکتار از زمین های مازندران
عزیز الله شهیدی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امسال 213هزار هکتار از زمین های شالیزاری زیر کشت برنج رفته است، گفت: حدود 60 هزار هکتار از زمین ها به صورت مکانیزه نشا شده است.
وی با بیان اینکه 70هزار هکتار از شالیزار های استان زیر کشت ارقام پرمحصول از جمله شیرودی و فجر رفته است، خاطر نشان کرد:
سطح زیر کشت امسال برنج در استان مازندران با سه هزار هکتار بیشتر نسبت به سال قبل 213هزار هکتار رسیده است.
معاون جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه با اضافه شدن یک هکتار به کشت شالی برنج ، وابستگی به واردات برنج 80 نفر در کشور کم می شود، گفت : از آنجاییکه زمین های شالیزاری قابلیت انجام کشت مجدد و کشت دانه روغنی کلزا را دارد، درآمد کشاورزی نیز افزایش می یابد.
شهیدی فر وضعیت سبز شالی و آب روان رودخانه های استان مازندران برای آبیاری شالیزار ها را مطلوب ارزیابی کرد و بیان داشت: امسال هنوز چاه های کشاورزی استان بر خلاف سال قبل ،روشن نشده است.
مازندران سالانه با کشت 215هزار هکتار شالی و تولید بیش از 950هزار تن برنج سفید ، 42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.
مازندران 460هزار هکتار زمین زراعی و باغی داردو سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می کند.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده: سید محسن حسن نیا
/1899/6990
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.