اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس حوزه هنری مازندران روز سه شنبه در این آیین معنوی که در روستای مزردشت از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن برگزار شد، گفت: سلمان هراتی شاعر ارزشمندی بود که در مسیر فرهنگ و هنر متعهد و انقلابی گام برداشت.
سینا دلشادی هویت سازی برای نسل آینده را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: بی توجهی به مفاخر و مشاهیر که سابقه تاریخی نیز دارند می تواند اساس و پایه هویت یک کشور را با خطر مواجه سازد.
وی اظهار داشت: در حالی که دنیا به دنبال تاریخ سازی و تمدن سازی تصنعی است، فرهنگ و تمدن غنی و با اصالت کشور به فراموشی سپرده شده و بسیاری از مفاخر و مشاهیر از یادها رفته اند.
دلشادی تحقق تمدن نوین اسلامی را مشروط به پاسداشت مفاخر و نام آوران دانست و خاطرنشان کرد: باید برای نسل های آینده نشان داد که چه کسانی در عرصه هنری و فرهنگی این سرزمین تلاش کرده اند و این امر تنها با برگزاری چنین جلساتی امکان پذیر خواهد بود.
وی با انتقاد از نامناسب بودن آرامگاه این شاعر انقلابی ، تصریح کرد: حوزه هنری این آمادگی را دارد تا با کمک هنرمندان برجسته استان ، آرامگاه این شاعر ارزشی و متعهد را بهسازی نماید و در این زمینه مسئولان شهرستانی باید پیگیری های لازم را داشته باشند.
در این آیین که بر مزار «سلمان هراتی » شاعر فقید مازندرانی برگزار شد ، «افشنگ» و «داجلیری» از شاعران غرب استان به شعرخوانی پرداخته و کتاب های «کجایند مردان بی ادعا» و «عشق بدون کودتا» از تولیدات حوزه هنری مازندران رونمایی گردید.
همچنین در این گردهمایی از فراخوان نخستین جشنواره اینفوگرافی «گام دوم انقلاب» و پوستر نخستین دوره «جایزه شعر سلمان» رونمایی شد.
سلمان هراتی با تخلص شعری 'آذرپاد' از جمله شاعران معاصر انقلاب است که با نگاهی آمیخته به نکوهش مدرنیته و تمدن غرب و سرسپردگی به باورهای دینی و مذهبی شعر می سرود .
وی سرانجام در 9 آبان 1365 و زمانی که تنها 27 سال سن داشت بر اثر سانحه تصادف اتومبیل که به همراه دوست و همکارش از تنکابن به سوی محل کارش در حال عزیمت بود ، چشم از جهان فرو بست.
**من هم می‌ میرم
اما در خیابانی شلوغ
در برابر بی‌ تفاوتی چشم‌ های تماشا
زیر چرخ‌ های بی رحم ماشین
ماشین یک پزشک عصبانی
وقتی که از بیمارستان بر می‌ گردد
پس دو روز بعد
در ستون تسلیت روزنامه
زیر یک عکس 6 در 4 خواهند نوشت
ای آنکه رفته‌ ای

چه کسی سطل‌ های زباله را پر می‌ کند ؟
ثمره زندگی سلمان هراتی2فرزند به نام های « رابعه » و « رسول » و سه کتاب شعر با عناوین ' از آسمان سبز ' ، ' از این ستاره تا آن ستاره ' و ' دری به خانه خورشید ' است.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
/1602/7513/1899
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.