اخبار مرتبط

بارش شدید باران و برف که از 26 اسفند 97 در مازندران باریدن گرفت و تا دوم فروردین امسال ادامه داشت ، سبب طغیان رودخانه ها و جای شدن سیل و سیلاب طی دو مرحله در استان شد که بر اساس آخرین برآوردها 6 هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف کشاورزی مازندران خسارت وارد کرد.
عزیرالله شهیدی فر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد : از این میزان خسارتی که به بخش کشاورزی استان وارد شد تنها 200 میلیارد ریال از سوی صندوق بیمه کشاورزی پرداخت می شود.
وی با ابراز تاسف از این که تعداد زیادی از کشاورزان و باغداران مازندران تمایلی به بیمه کشت و کارشان ندارند ، گفت : در حالی که در مجموع 42 هزار بهره برداری کشاورزی استان مزرعه و محصولاتشان را تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار داده اند ، در سیل و سیلاب اخیر به 25 هزار بهره بردار خسارت وارد شد.
مازندران در مجموع 450 هزار بهره بردار کشاورزی دارد .
شهیدی فر از آغاز پرداخت خسارت بخش کشاورزی به عرصه های بیمه شده خبر داد و افزود : بر اساس اعلام صندوق بیمه کشاورزی مازندران ، پرداخت خسارت 200 میلیارد ریالی از سوی این صندوق از 15 فروردین از کشاورزان بابلسری و جویباری شروع شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با انتقاد از بی توجهی کشاورزان و باغداران استان نسبتب به بیمه ، گفت : به رغم وجود تجربه های تلخ ناشی از خسارت های عوامل طبیعی باد، سیلاب ، برف و یخبندان و خشکسالی ، اما همچنان پوشش بیمه ای تولیدات محصولات کشاورزی استان اندک است.
وی با بیان اینکه آگاهی کم کشاورزان و مشکلات تعهدات بیمه ای ،نقش بیمه محصولات کشاورزی استان را کم رنگ کرده است ، افزود : این در حالی است که دولت در بیمه مزرعه و محصولات کشاورزی حمایت های ویژه ای در حق سهم بیمه کشاورزان و پرداخت تشویقی ناشی از خسارت احتمالی حوادث طبیعی انجام می دهد.
این مسئول کشاورزی مازندران با بیان این نکته که مشکلات نبود بیمه محصولات کشاورزی سبب می شود تا بیشتر وقت مسئولان برای جبران خسارت ناشی از حوادث طبیعی گرفته شود ، گفت : اگر چه پرونده جبران خسارت ناشی از سیلاب در مراکز خدمات کشاورزی شهرستان های استان تشکیل شده است، اما اگر این زمین ها بیمه بود ، گرفتن غرامت ها سریع تر و بدون دغدغه صورت می گرفت.
شهیدی فر به توجه دولت بویژه شخص رئیس جمهوری نسبت به کمک های بلاعوض و تسهیلات کم بهره برای جبران خسارت ناشی از سیل به کشاورزان اشاره کرد و گفت : کمک های بلاعوض 20 تا 50 میلیون ریالی برای مزارع کشاورزی و باغات و حدود 5 تا 10میلیون ریالی برای دام سبک و سنگین تعیین شده است.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران از 460 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان کمتر از هفت درصد زمین های مازندران تحت پوشش بیمه است.
سالانه از این اراضی حدود هفت میلیون تن محصولات کشاورزی از جمله برنج، مرکبات، گل گیاه ، انواع آبزیان و دام وطیور برداشت می شود.
6990/1654
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.