اخبار مرتبط

در حدود یک ماه اخیر شهرستان سیمرغ واقع در استان مازندران شاهد 2 سیلاب باشد که یکی در اواخر اسفند سال گذشته و سیلاب دوم در 12 فروردین امسال رخ داد .
هرچند در سیلاب دوم خسارتی به شهرستان وارد نشد اما سیلاب 26 اسفند پارسال 800 میلیارد ریال به زیر ساخت ها و واحدهای مسکونی و تجاری شهرستان خسارت زد.
سید مجتبی حبیب نژاد روشن روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : هرچند در سیلاب نخست به یکهزار و 152 واحد مسکونی و تجاری شهرستان 10 تا 100 درصد خسارت وارد و 152 واحد مسکونی نیز تخریب شد ، امادر صورت عدم انجام اقدامات صیانتی طی 2 سال اخیر این میزان خسارت می توانست تا 50 درصد بیشتر باشد .
وی با اشاره به عبور 20 کیلومتر مسیر رودخانه تلار از مناطق شهری و روستایی سیمرغ ، ادامه داد : از محل اعتبارات ستاد مدیریت بحران و آب منطقه ای حدود چهار میلیارد ریال برای لایروبی این رودخانه اعتبار هزینه شد .
به گفته فرماندار شهرستان سیمرغ با تخصیص این میزان اعتبار طی 2 سال اخیر و لایروبی پنج کیلومتر از مسیر رودخانه تلار واقع در این شهرستان ، بهسازی انجام شد و شاهدیم که در سیلاب های اخیر مناطقی که لایروبی رودخانه در آنها صورت گرفته است خسارتی وارد نشده است و در صورت بروز خسارت ، اندک بود .
وی با تاکید بر این که هرچند 13 برابر شدن دبی رودخانه تلار در یکصد سال اخیر بی سابقه بود ، ادامه داد : اما برخی مسائل از جمله برداشت های نامناسب ، تجاوز بستر رودخانه و پایین بودن عرشه پل برجخیل بر روی این رودخانه باعث شد تا سیلاب به شهرستان خسارت وارد بکند .
فرماندار سیمرغ اضافه کرد : البته در سیلاب دوم با ورود و حضور بموقع ستاد مدیریت بحران و انجام یکسری اقدامات در گلوگاههای پرخطر این رودخانه در شهرستان ، باعث شد تا خسارتی وارد نشود .
وی تخلیه چوب و درختچه هایی که از بالادست به مسیر عبور رودخانه تلار در شهرستان سیمرغ وارد می شد به عنوان بخشی از این اقدامات نام برد و ادامه داد : در سیلاب 12 فروردین از طریق 700 سرویس کامیون این چوب ها از مسیر این رودخانه وحشی خارج شد .
حبیب نژاد توجه به مسائل آبخیزداری برای مقابله با سیلاب را راهکاری تاثیر گذار دانست و ادامه داد : بر همین اساس استاندار مازندران ردیف بودجه برای این منظور در نظر گرفته است .
2096/1654
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.