اخبار مرتبط

سد خاکی فریم صحرا که به آن سد ' مجی ' هم می گویند در 60 کیلومتری جنوب ساری در بخش دودانگه بر روی رودخانه عروس و داماد ساخته شد.
این سد در سال 79 به اتمام رسید ، ولی به دلیل وجود گسل در بستر آن به بهره برداری نرسید . کارشناسان پس از ساخت سد اعلام کردند که به خاطر گسل و آب گریزی از بستر ، امکان شکل گیری دریاچه در پشت سد وجود ندارد.
محمد زلیکانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بالا آمدن آب پشت سد فریم سبب خوشحالی روستائیان بویژه کشاورزان پائین دست این سد شده است.
وی با بیان اینکه مکان احداث و مسایل فنی سد خاکی مجی فریم همواره مورد سئوال بوده است، بیان داشت : تاکنون آب این سد از طریق پمپاژ با فشار بالا از رودخانه ' اشک ' کشیده می شد که به دلایل فنی ماندگاری آب نیز وجود نداشت .
بخشدار دو دانگه با بیان این که به دلیل نبود آب در پشت سد شبکه های پائین دست این سد مورد بی توجهی قرار گرفته است ، گفت: اکنون با رها سازی آب احتمال تخریب زمین های کشاورزی پائین دست وجود دارد.
زلیکانی گفت : کارشناسان شرکت آب منطقه ای برای بازگشایی سد هشدار های لازم را به کشاورزان پائین دست دادند.
سد خاکی فریم با هسته رسی به طول 397 متر در قسمت تاج و ارتفاع 54 متر با حجم مخزن 3 میلیون متر مکعب برای زیر کشت بردن یکهزارو 270 هکتار اراضی کشاورزی در سال 1379 ساخت شده است.
مازندران دارای هشت سد بزرگ و کوچک با ظرفیت حدود 370میلیون متر مکعب است که بر اساس اعلام آب منطقه ای تا کنون به جزء سد شهید رجایی ساری که اکنون تا 80 درصد پر شده مابقی سد ها در اثر بارندگی ها اخیر سرریز شده است.
6990/1654
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.