اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا ، علی اصغر احمدی روز شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان جویبار توضیح داد : در حال حاضر سپاه استان زنجان به عنوان معین شهرستان های جویبار و میاندرود تعیین شده است و سپاه تهران هم به عنوان معین شهرستان سیمرغ انجام وظیفه می کند.
سیمرغ ، میاندرود و جویبار سه شهرستانی هستند که بیشترین خسارت را در سیل و سیلاب روزهای پایانی اسفند ماه سال 97 و اوایل فروردین 98 متحمل شدند.
این مسئول گفت که سپاه استان سمنان به عنوان معین شهرستان بهشهر و گلوگاه ، سپاه استان گیلان برای سوادکوه و اردبیل هم به عنوان معین شهرستان سوادکوه شمالی انتخاب شده است.
وی با اعلام این که سپاه کربلای مازندران هم به عنوان معین شهرستان ساری در حال انجام وظیفه است ، گفت : مازندران طی دو هفته گذشته درگیر چهار حوزه بحرانی بود که خوشبختانه با هوشیاری مردم و ورود بموقع امدادگران و مسئولان و فعالیت شبانه روزی دستگاههای خدمات رسان به همراه اطلاع رسانی مناسب توانستیم همه این بحران ها را کنترل کنیم .
احمدی توضیح داد : در حالی که بارش شدید اواخر اسفند بحران سیل و سیلاب را برای مازندران ایجاد کرد ، در مناطق کوهستانی با بارش سنگین برف و بسته شدن راهها مواجه شدیم ، رانش زمین هم به این دو بحران اضافه شد در حالی که همزمان سفرهای نوروزی را داشتیم تا بسته بحران استان کامل شود.
** خسارت یکهزار و 339 میلیارد تومانی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران خسارت سیل و برف و رانش زمین را یکهزار و 339 میلیارد تومانی برآورد کرد و گفت : این میزان خسارت مربوط به بخش های زیرساختی ، مسکن و کشاورزی بوده است .
وی افزود : وقوع سیلاب در سطح استان بیش از 500 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی ، بیش از 500 میلیارد تومان خسارت به بخش مسکن و بقیه به حوزه زیرساخت ها وارد کرده است .
احمدی با تاکید بر این که گستردگی بحران سیل و سیلاب در مازندران بیشتر از سایر استان ها بوده است ، گفت : طی چند روز گذشته در سطح استان مازندران 12 شهرستان ، 9 شهر و 752 روستا درگیر بحران بوده اند که از این میزان 171 روستا درگیر سیل و بقیه درگیر رانش ، لغزندگی و برف بوده است .
وی با اعلام این که سیل اخیر سه قربانی در مازندران گرفت ، افزود : از این تعداد فوتی ، 2 نفر مربوط به شهرستان میاندرود و یک نفر مورد هم مربوط به شهرستان سوادکوه بوده است .
** پرداخت خسارت سیلاب به بخش کشاورزی برای نخستین بار
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران همچنین گفت که برای اولین بار دولت تدبیر کرده است تا در حوزه کشاورزی هم تسهیلات به خسارت دیدگان این بخش پرداخت شود تا اقتصاد مردم که بر پایه کشاورزی است پایدار بماند.
احمدی با اشاره به اینکه در حوزه مسکن بالغ بر 2 هزار و 400 واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات بلاعوض به بانک معرفی شده اند ، افزود : در حوزه تعمیرات مسکن تا سقف 15 میلیون تومان تسهیلات به واحدهای مسکونی خسارت دیده در روستا و شهر ، برای ساخت مسکن در روستا 10 میلیون تومان بلاعوض و برای ساخت مسکن در شهر 12 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به خسارت دیدگان تعلق می گیرد .
وی با اعلام اینکه در حوزه زیرساخت ها هشت دهنه پل اصلی در سطح استان مازندران در معرض خطر است ، گفت که سیل اخیر باعث شد تا بیش از 60 دهنه آبروها و پل های کوچک در این استان دچار خسارت شود .
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با اشاره به اینکه طبق قول رئیس بنیاد مستضعفین بناست تا سیمان رایگان در اختیار بنیاد مسکن برای واحدهای احداثی و تعمیراتی خسارت دیده تعلق بگیرد ، گفت : امروز میزان هشت تن سیمان برای واحدهای احداثی و بیش از 25 تن سیمان برای واحدهای تعمیراتی از کلاله به مازندران حمل می شود .
7334/1654
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.