اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در پی بارش شدید باران و وقوع سیلاب روزهای آخر زمستان گذشته و قطعی آب شرب تعداد زیادی از خانواده ها را در مناطق مرکزی مازندران دچار مشکل اساسی کرد.
کدر بودن آب سد البرز و فقدان تصفیه خانه استاندارد زمینه قطع آب شرب شهرهای گروه الف اعم از بابل، امیرکلا، بابلسر و فرویدونکنار را فراهم کرده و نوروز کلافه کننده ای را برای شهروندان این شهرها به همراه داشته است.
نبود اب برای شست و شو و حمام کردن ، حمل آب با تانکر، خرید آب معدنی، مراجعه به منازل بستگان و تهیه آب از مساجد از جمله مصیبت های بی آبی در طی نوروز امسال در شهرهای گروه الف مازندران بوده است که این مشکلات ضرورت بهره برداری تصفیه خانه بزرگ شهرهای گروه الف در بابل را چندان برابر می کند.
تصفیه خانه بزرگ بابل با پیشرفت 65 درصدی در روستای درونکلای شرقی در بخش بابلکنار در حال احداث است که به علت کمبود اعتبار به حالت نیمه تعطیل در آمده است.
برای تصفیه اب سد البرز تصفیه خانه موقتی در روستای طلوت احداث شده که این تصفیه خانه به لحاظ فنی قابلیت تصفیه آبهای کدر و گل آلود را ندارد و این امر سبب شد آب سد البرز که 500 لیتر در ثانیه وارد مدار مصرف می شد را از مدار خارج کرده و شهروندان را با چالش های جدی مواجه کند.
فاطمه پورباقر یکی از شهروندان بابلی و مادر نوزاد شش ماهه به خبرنگار ایرنا گفت: روزهای بسیار سختی را سپری کرده ایم و برای انجام امورات فرزندم با بی آبی مواجه و ناچار به خرید آب معدنی شده ام.
وی با بیان اینکه تاکنون 200 هزار تومان آب معدنی خریداری کرده ام افزود: هم اکنون بدلیل اینکه ادامه این روند و خریداری آب برایم مقدور نیست، همسرم با عبور مسیر 30 کیلومتری به منزل یکی از اقوام در یکی از روستاها می رود تا با تهیه آب نیازهای روزمره را برطرف کنم.
وی بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود امکان نبود که هفت روز عید را در یکی از خانه های بستگان بسر ببریم و به ناچار باید با این مشکلات دسته و پنجه نرم می کردیم.
احمد صالحی یکی از شهروندان بابلسری به خبرنگار ایرنا گفت: زیبنده نگین گردشگری مازندران، بابلسر نیست که در ایام نوروز با تانکر برای شهروندان و مسافران اب رسانی شود.
وی ادامه داد: آب از جمله ابتدایی ترین و مهمترین نیازهای یک شهر به خصوص یک شهر توریستی است.
**پیشرفت فیزیکی 65 درصدی تصفیه خانه بزرگ بابل
ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت: تصفیه خانه بزرگ بابل با 65 درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل نیازمند یک هزار میلیارد ریال اعتبار است.
وی افزود: با افتتاح این طرح بزرگ حیاتی که یک هزار و 500 لیتر در ثانیه آب را وارد مدار مصرف می کند، مشکل آب شرب شهرهای گروه الف به طور کامل برطرف می شود.
وی بیان کرد: در حال حاضر تصفیه خانه موقت طلوت 500 لیتر در ثانیه آب را وارد مدار می کند که به لحاظ فنی بدلیل کدورت آب سد البرز و عدم توانایی تصفیه در تصفیه خانه موقت شاهد مشکلات پیش آمده بوده ایم.
وی اظهارداشت: برای تصفیه خانه بزرگ بابل و خط انتقال آن تاکنون یک هزار و 500 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی بیان کرد: خوشبختانه در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور معاونت رییس جمهور در استانداری مازندران تشکیل شد اعتبار یک هزار میلیارد ریال برای تکمیل تصفیه خانه بزرگ بابل از سوی استاندار مازندران و وزیر نیرو به هیات دولت پیشنهاد شده است که در صورت موافقت و تخصیص آن تا پایان سال جاری این طرح بزرگ افتتاح می شود.
طرح بزرگ آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران شامل بابل، امیرکلا، هادی شهر، بابلسر و فریدونکنار حدود 55 کیلومتر دارای لوله گذاری است.
عملیات اجرایی تصفیه خانه بزرگ آبرسانی به شهرهای گروه الف در سال 88 در درونکلای غربی بخش بابلکنار آغاز شد که در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
7343/1899
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.