به گزارش خبرنگار ایرنا ، شهرستان های نور، نوشهر ، چالوس ، کلاردشت ، عباس آباد ، تنکابن و رامسر دارای هزار و 160 روستا و نیز 31 شهر است که بنا به گفته مسئولان این شهرستان ها میزان تولید زباله در تعطیلات نوروزی به بیش از 2 برابر روزهای عادی افزایش می یابد.
مازندران با دارا بودن موقعیت های ممتاز طبیعی ، تاریخی ، گردشگری و کشاورزی همه ساله میزان میلیون ها مسافر و گردشگر است که با پیشرفت تکنولوی حمل و نقل این میزان گردشگر روبه فزونی است در حالی که بسترهای لازم همزمان در همه بخش ها خصوصا در بخش خدمات شهری رشد نکرده است.
این استان دستکم سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد منتهی جمعیتی که هر سال وارد مازندران می شود بیش از 50 میلیون نفر شب مسافر و گردشگر است که دستکم 30 درصدشان تنها در دو و سه هفته تعطیلات نوروزی به این استان سفر می کنند در حالی که زیر ساخت ها تنها برای جمعیت ساکن در این استان پیش بینی شده است.
بر اساس امار منتشر شده میزان تولید زباله در سطح استان هم اکنون روزانه 3 هزار تن است و این رقم در نوروز به شش هزار تن می رسد.
رئیس شورای بخش مرکزی رامسرگفت: حضور چشمگیر مسافران و گردشگران در برخی از ایام سال بویژه نوروز می تواند عایدات فراوانی برای رونق اقتصادی این منطقه همراه داشته باشد اما نباید از واقعیت ها دور شد طبیعت زیبای رامسر از عرصه های جنگلی گرفته ، تا جلگه ، ساحل ، مکان های تفریحی و گردشگری با رهاسازی زباله از بین خواهند رفت.
انوشیروان خلعتبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هرساله در آستانه نوروز یکی از دغدغه های جدی مسئولان برنامه ریزی برای چگونگی مدیریت کردن جمع آوری، حمل و دفن بموقع زباله است چرا که با امکانات محلی ارائه خدمات ملی کار بسیار دشواری است.
وی اظهار داشت: هر سال در نوروز مقدار 50 تن زباله درست 2 برابر روزهای عادی در بخش مرکزی رامسر تولید می شود منتهی اگر این زباله ها خانگی باشد در جمع آوری ، حمل و دفن آن مشکلی وجود ندارد متاسفانه حجم انبوهی از زباله در حاشیه راهها ، رودخانه ها ، سواحل و جنگل ها ریخته می شود.
رئیس شورای بخش مرکزی رامسر گفت: حجم انبوهی از زباله های رهاسازی شده مربوط به مسافران و گردشگرانی است که در چادرها، حاشیه خیابانها، روستاها و اقامتگاه های بوم گردی اقامت می کنند و با اینکه سعی شده با تبلیغات محیطی دراین حوزه فرهنگ سازی شود ولی باز شاهد پراکندگی زباله در این روستاها و پیرامون آن ها هستیم.
حدود هفت اقامتگاه بوم گردی در روستاهای رامسر از جمله 'مارمیچه ' ، 'جنت رودبار' ، 'گرسماسر' ، 'جواهرده ' ، 'جیرکوه '، ' میشاورک ' و 'زارو سرا ' احداث و به بهره برداری رسیده است.
خلعتبری با بیان آنکه ظرفیت مکان دفن زباله در منطقه 'کلاکولی ' رامسر تکمیل شده است ، افزود : شهرداری سعی کرده با حفر ترانشه به هرطریق ممکن زباله تولیدی شهروندان و حتی مناطقی از حریم شهری را پس از جمع آوری به این مکان انتقال دهد ولی پاسخگو نیست و امروز مشاهده می شود که سرریز شیرابه های زباله وارد رودخانه های منتهی به دریا می شود.
رامسر با برخوداری از 3 شهر ، 137 روستا و بیش از 70 هزار نفر جمعیت به علت برخورداری از موقعیت های ممتازی نظیر جنگل ، دریا ، فرودگاه ، چشمه های آب معدنی ، هتل های قدیم و جدید به عروس شهرهای ایران شهرت دارد و و نوروز گذشته میزبان دست کم پنج میلیون مسافر اقامت شب بوده است.
مسئول امورخدمات شهری شهرداری نوشهر نیز گفت: در نوروز مقدار 150 تن زباله درست 2 برابر روزهای عادی در این شهر تولید می شود و حجم انبوهی ازاین زباله ها مربوط به رستوران ها ، بیمارستان ها ، واحدهای صنفی ، مکان های تفریحی ، اقامتی و پذیرایی است.
حمیدرضا جهاندار افزود: از بیستم اسفندماه هرسال تا پایان تعطیلات نوروزی سال آتی با بکارگیری دست کم 114 نیروی خدماتی و حدود 14 دستگاه خودروی مکانیزه به شکل آماده باش و شبانه روزی در این ایام به مسافران خدمات ارائه می دهند.
وی اظهار داشت: هرچند حضور این مسافران ممکن است به درآمدهای سطح شهر افزوده شود ولی هزینه های سرسام آور و پائین آمدن درآمد های شهرداری ها خدمات دهی به میلیون ها مسافر ورودی به این شهر کار آسانی نیست.
مسئول امور خدمات شهری شهرداری نوشهر گفت: نکته مهم تر آنکه جمع آوری، حمل و دفن زباله تولیدی فقط مربوط به شهروندان و مسافران باشد شاید بتوان مدیریت کرد اما جمع آوری زباله در حاشیه محور نوشهر - رویان به طول حدود 40 کیلومتر هم برعهده شهرداری است.
جهاندار افزود: حجم انبوهی از زباله ها مربوط به مسافران سواره رو و بخشی هم متعلق به ویلاداران و شهرک نشینان ساحلی پیرامون این محور است که زباله هایشان را بدون رعایت موازین زیست محیطی درحاشیه این محورمی ریزند و نیروهای خدماتی شهرداری باید هر روز این زباله ها را جمع کنند.
بخشدار مرکزی نور نیز گفت: کارهای فرهنگی فراوانی برای رعایت موازین زیست محیطی و نیز آگاهی بخشی مسافران و گردشگران از آثار سوء رهاسازی زباله در طبیعت انجام گرفته ولی این کار اساسی نتیجه نداده است.
شهریار ذوالفقاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بتازگی نیز سعی شده با مشارکت نهادهای مردم نهاد، حامیان محیط زیست ، طبیعت دوستان و حتی مسئولان ادارات ذیربط درقالب همایشی حجم انبوهی از زباله های موجود در حاشیه محورهای ارتباطی نور ، چمستان ، گلند رود ، تاشکو و وازک جمع آوری و پاکسازی شود.
وی افزود: در نوروز نیز چنین همایشی خواهیم داشت اما واقعا با امکانات و تجهیزات محلی نمی توان دراین بخش خدمات ارائه داد و این بخش دارای 56 روستا و 25 هزار نفر جمعیت ثابت است .
* داشتن مازندران پاک نیازمند همکاری گردشگران است
استاندار مازندران نیز هفته گذشته با انتشار پیامی به مناسبت هفته منابع طبیعی و نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی از مسافران و گردشگرانی که به استان سفر می کنند خواست تا در اجرای طرح ' مازندران پاک ' همکاری کنند.
طرح مازندران پاک با هدف پاکسازی چهره استان از زباله و پسماند به عنوان یکی از برنامه های استاندار بومی از ماه پیش در دستور کار قرار گرفت.
اجرای این طرح هم اکنون در بخش های مختلف از عمق روستاها گرفته تا حاشیه جاده ها ، پارک ها ، مناطق جنگلی ، ورودی شهرها و اماکن عمومی و گردشگری ادامه دارد.
احمد حسین زادگان استاندار بومی مازندران در این پیام نوشت : هفته منابع طبیعی و آبخیز داری و روز درخت کاری را امسال در شرایطی آغاز می کنیم که گام های اولیه طرح ' مازندران پاک ' را با توکل بر آفریدگار توانا و تلاش جمعی، محکم و استوار برداشته ایم.
حسین زادگان خطاب به مردم مازندران و مسافران نوروزی نوشت : باید توجه داشت و باور کرد که پاکی و دوری از آلایندگی، نه تنها رفتاری لوکس و بی پایه نیست بلکه به طور مستقیم بر اقتصاد سلامت، اقتصاد بازیافت، آرامش عمومی و در یک کلام بر توسعه ی استان ما اثر موثر، آنی و مشهود دارد.
* تولید روزانه 3 هزار تن زباله در مازندران
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران نیز گفت : مدیریت پسماند در این خطه شمال کشور نیازمند حدود هزار و 500 میلیارد تومان است و اگر این اعتبار اختصاص یابد می توان تا حدودی برای رفع معضل زباله در این استان برنامه ریزی کرد .
محمد محمدی تاکامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : روزانه افزون بر 3 هزار تن زباله دراین استان تولید می شود که بخش عمده آن در حاشیه دریا و داخل جنگل ها دپو می شود و تاکنون اقدامات برای مدیریت پسماند به نتیجه نرسیده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون نیروگاه زباله سوز در شهرستان های نوشهر و ساری به طور میانگین با پیشرفت فیزیکی 70 درصد در حال اجرا است و برای تکمیل این دو نیروگاه زباله سوز حدود یک هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
به گفته وی، نیروگاه زباله سوز شهر ساری که حدود 450 تن از زباله های استانی را فراوری می کند حدود یک هزار و 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران ابراز امیدواری کرد در صورت تامین اعتبار مورد نیاز این دو پروژه در سال آینده بهره برداری شود.
/1602/7078/1899
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.