کوروس ربیعی روز یکشنبه به مناسبت سوم مارس روز جهانی حیات وحش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بر اساس سرشماری انجام شده در زمستان سال جاری ، 420 هزار بال پرنده زمستان گذران با 75 گونه در تالاب ها و آبگیرهای مازندران زمستان گذرانی داشتند.
وی آمار جمعیت پرندگان زمستان گذران در مازندران را بر اساس سرشماری سال گذشته بیش از 520 هزار بال اعلام کرد.
ربیعی توضیح داد : گرم شدن هوا در عرض های شمالی کره زمین به همراه کاهش سطح آب تالاب بین المللی میانکاله در شرق مازندران سبب شد تا امسال شاهد حضور کمتر پرندگان زمستان گذران در استان باشیم ، ضمن این که وجود مواد غذایی در تالاب های مسیر مهاجرت پرندگان به مازندران هم در این زمینه نقش داشت.
وی گفت : در صورت تداوم روند گرم شدن کره زمین در عرض های شمالی دریای خزر ، احتمال کاهش بیشتر آمار جمعیت پرندگان زمستان گذران در مازندران به همراه کم شدن دوره ماندگاریشان در استان وجود دارد .
رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران بیشترین میزان کاهش جمعیت پرندگان زمستان گذران در این استان را مربوط به فلامینگو ها و قو های فریادکش دانست و توضیح داد : در سال های اخیر سطح آب تالاب میانکاله به عنوان یکی از ذخیرگاههای مهم زیست کره و زیستگاه زمستانی فلامنیگوها کاهش یافته و به سمت گل و لای پیش رفت که این روند زندگی فلامنیگوها را با تهدید مواجه کرد.
ربیعی افزود : با این روند ، آمار جمعیتی فلامنیگوها که سالانه به 50 تا 60 هزار بال می رسید در سال جاری کاهش چشمگیری داشت و این روند برای قوهای فریادکش نیز تکرار شد.
پیش از این برخی از دوستداران محیط زیست در مازندران گفته بودند که فلامینگوها به خاطر وضعیت نامساعد بخش مازندرانی شبه جزیره میانکاله ، زیستگاه زمستانی خود را به خلیج گرگان در استان گلستان منتقل کردند .
ربیعی در عین حال گفت که با پایین آمدن سطح آب تالاب میانکاله ، جمعیت پرندگان کوچک جثه ای مانند آب چلیک ها و بعضی دیگر از گونه های کنار آبزی در این منطقه امسال افزایش داشت.
مازندران یک میلیون و 700 هزار هکتار اراضی جنگلی و مرتعی دارد که در دو حوزه مدیریتی منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری و نوشهر اداره می شود . حدود 510 هزار هکتار از این اراضی را مناطق حفاظتی تشکیل می دهد.
بر اساس آمارهای رسمی ، مازندران با داشتن این میزان مساحت منابع طبیعی از تنوع خوبی در گونه های جانوری برخوردار است به طوری که 375 گونه از 544 گونه پرنده شناسایی شده در ایران بومی مازندران محسوب می شوند. همچنین منابع طبیعی این استان میزبان 60 گونه از 195 گونه پستاندار ایران ، 22 گونه از خزندگان، 10 گونه از دوزیستان و 75 تا 80 گونه آبزیان است.
علاوه بر این ، سالانه افزون بر یکصد گونه از پرندگان مهاجر زمستان گذران و بهاران گذران با جمعیت حدود یک میلیون بال به مازندران می آیند.
6982/1654
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.