اخبار مرتبط

لطف الله آجدانی، تاریخنگار و پژوهشگر: در فرآیند و عوامل مختلف موثر بر تحقق کارآمد و اثربخش توسعه ی متوازن و پایدار در هر جامعه ای، یکی از مهم ترین الزامات و مولفه ها، حضور رهبران و مدیران توسعه محور است.
جنبش ها و پویش های توسعه طلب بدون برخورداری از رهبران توسعه محور -رهبرانی که از ادراک و فهم درستی از مفهوم توسعه، الزامات و مولفه های آن و نیز چالشها و راهبردهای آن در دو حوزه معرفت شناختی و عملگرایانه برای تعین بخشی به آن برخوردار باشند- نطفه چالشها و تهدید های جدی را در سرشت خود می پروراند.
قطار توسعه در هر سطح و در هر حوزه ای بدون هدایت و مدیریت توسعه محور به مقصد نخواهد رسید.
هرچند تعین بخشی به توسعه در یک استان تا حدود زیادی تابع علل و عوامل برآمده از شرایط و سیاست های کلان ملی است، اما بی هیچ تردیدی نقش مدیران توسعه محور و به ویژه حضور یک مدیر توسعه محور ارشد برای تقویت گفتمان و فرهنگ توسعه گرایی و نیز نظارت و پیگیری و هماهنگی های لازم در سطوح مختلف مدیریتی برای تسهیل و تسریع تحقق ضرورت تفکر و فرهنک و عملکرد مبتنی بر شناسایی ظرفیت ها و فرصت های مختلف توسعه ای خواه در میان مدیران دولتی و نهادهای حاکمیتی و خواه در راستای بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت های گسترده و فراگیر موجود در نهادها و بخش های مختلف خصوصی و بستر سازی و تقویت اصل مشارکت همگانی در امور و بهره گیری از آن در راستای هم افزایی و عزم همگانی در فرآیند توسعه؛ خود یکی از بزرگترین فرصت های توسعه ای در یک استان است که می تواند از نقش مهمی در فرآیند توسعه ی آن استان برخوردار باشد.
استان مازندران با احمد حسین زادگان با شعار امید اجتماعی؛ تدبیر اقتصادی و اعتدال سیاسی، فصل جدیدی را تجربه می کند که اگر او بتواند حتی بر بخشی از این شعار سه گانه جامه عمل بپوشاند، بی هیچ تردیدی نامش در تاریخ مازندران به نیکی باقی خواهد ماند.
حسین زادگان با انتخاب شعارهای خود نشان داده است حداقل در مقام نطر به سطح کلان ضرورت های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی استان آگاه و شایق است. این گام نخست که خود یک فرصت برای مازندران است، هرگاه با پایبندی به اجرای آن همراه شود، به رغم واقعیت موانع و محدودیت های موجود، می تواند نویدی امید بخش از فرصت جدیدی برای توسعه ی مازندران باشد.
حسین زادگان در آغاز راه با اتخاذ مواضع خود در پاره ای از حوزه ها، نشان داده است که تا حدود زیادی با بسیاری از وجوه و ابعاد مختلف سرشت و مفهوم و مولفه ها و الزامات و موانع فرآیند توسعه در مازندران آشنا است. این آشنایی توام با نشانه های امید بخشی چون برخورداری هم زمان او از روحیه اعتدالگرایی، تعامل، نقد پذیری و مشورت گرایی، برنامه محوری، جدیت و عملگرایی، اخلاق مداری، مردمی بودن و اهمیتی که او برای نقش مشارکت همگانی به ویژه تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در اداره و اصلاح امور دارد، یک فرصت بزرگ برای شتاب بخشیدن و جهت بخشی و هدفمندی روند توسعه در مازندران است.
اگر آغاز خوب و امید بخش حسین زادگان در مسند مسوولیت استانداری مازندران، با امید به توجه و تدبیر و تلاش او برای مقابله با بیزنس و فساد اداری و پاره ای تغییرات و تحولات و عزل و نصب های مدیریتی در چارچوب شایسته سالاری و اعتدال و ضرورت مشارکت و استفاده هر چه بیشتر از نخبگان و فعالان عرصه های علمی و دانشگاهی و پژوهشی و فرهنگی و رسانه ای و نهادهای مدنی استان، تداوم یابد و با ضرورت همراهی و همکاری نمایندگان عالی قوای مقننه و قضائیه در استان با سمت و سوی تقویت اجماع مدیریتی در جهت تلاش جدی و همه جانبه برای بهره گیری از ضرورت تعاملات معطوف به استفاده از ظرفیت های توسعه ای ملی در استان در هم آمیزد، می تواند با جلب و افزایش اعتماد و حمایت مردم و افکار عمومی به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی برای هر دولت و حاکمیت، امید بخش اتفاقات و دستاوردهای درخشانی برای تقویت و بهبود روند فرآیند توسعه ی همه جانبه و متوازن و پایدار در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در مازندران شود.
بی هیچ تردیدی هم روند توسعه ی مازندران و هم استاندار مازندران، راه سختی را پیش رو دارند، اما استاندار مازندران یک فرصت تاریخی جدی و جدیدی برای استان است که هم او و هم همه کسانی که به توسعه ی مازندران دلبستگی دارند باید بکوشند تا این فرصت مهم، با بی تدبیری خود یا دیگران، از دست نرود.
* منبع : مازندنومه
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.