اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا این روزها عشایرکوچ زود هنگام خود را به شهرستان بروجرد آغاز کرده اند و بسیاری از آنها درمراتع ومنابع طبیعی اشترینان سکنی گزیده اند.
چرای زود هنگام دام های عشایر در مراتع تازه سرسبز بروجرد و اشترینان باعث شده پوشش گیاهی این مناطق در حد قابل توجهی از بین برود وبرای دام های محلی مشکلات عدیده ای به وجود بیاورد.
دام های عشایر با عبور از سطح شهر در کنار ایجاد آلودگی بهداشتی در سطح خیابان ها بسیاری از فضای سبزشهری و درختان را از بین برده و چهره شهر را در بهار از بین می برند.
بخشدار اشترینان درباره عبور عشایر و ماندگاری آنها در مراتع این شهر به ایرنا گفت: براساس توافقی که با استان همدان به عمل آمده مقرر شد گلوگاه ورودی عشایر از اول اردیبهشت ماه باز شود ولی متاسفانه این موضوع توسط آنان اجرا نشد و گلوگاه ورودی عشایر به استان همدان همچنان بسته است.
محسن یعقوبی فر افزود: ورود زود هنگام عشایر به منطقه اشترینان غیرقانونی است ولی این روزها شاهد تجمع تعداد زیادی ازعشایر و دام های آنها در منطقه هستیم.
***ورود زود هنگام 2 میلیون راس دام عشایر به لرستان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان می گوید : ورود زود هنگام 2 میلیون راس دام عشایرمربوط به استان های همجواربه لرستان مراتع را نابود و خسارت جبران ناپذیری به جا خواهد گذاشت.
شیرزاد نجفی افزود: لرستان دارای مراتع و جنگل های متنوعی است که کوچ زود هنگام عشایرازاستان های خوزستان، همدان و کرمانشاه قبل از تاریخ 1396/2/15 مشکل ساز خواهد شد.
وی اظهار کرد: استان همدان و کرمانشاه نیز تا قبل از نیمه اول اردیبهشت ماه از ورود عشایر به استان های خود جلوگیری می کنند که این موضوع مشکلاتی را برای مراتع لرستان به خصوص شهرهای بروجرد واشترینان به وجود می اورد که این موضوع باید ساماندهی وپیگیری شود.
نجفی بیان کرد: با هماهنگی مقامات قضایی لرستان اقداماتی برای جلوگیری ازکوچ زود هنگام عشایر به استان انجام شد ولی برطرف نمودن این مشکل نیازمند همکاری استان های همدان و کرمانشاه است.
وی گفت: اگر استان های همدان و کرمانشاه گذرگاه های عشایر را با توجه به تغییرات آب وهوایی در استان های جنوبی زودتر از موعد برای کوچ عشایر باز کنند این گونه مشکلات ایجاد شده در لرستان کمترمی شود.
لرستان دارای 14هزارو 600 خانوارعشایری است
عشایر لرستان با 83 هزارتن جمعیت و دارا بودن پنج میلیون و 100 هزار راس دام رتبه هشتم کشور را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا شهروندان اشترینانی ازعبور دامداران عشایر از داخل شهر و کوچه خیابان گله مند و نگران عواقب بعدی آن مانند از بین رفتن پوشش گیاهی مراتع و فضای سبز شهر و بیماریهایی که عبور دامها به همراه دارد هستند.
7190/7273
خبرنگار: علیرضا سلیمانی روزبهانی** انتشاردهنده: مقداد بهاروند احمدی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.