اخبار مرتبط

منطقه همچنان نیازمند کمک است، کمک های مالی ، کمک های غذایی ، لوازم خانگی و بخصوص نیاز جدی به نیروهای داوطلب برای آماده سازی منطقه جهت عادی شدن زندگی در این شهر وجود دارد.
تخلیه گل از منازل کار بسیار دشواری است و جاده دسترسی معمولان به خارج از منطقه نیز بطور کامل از بین رفته است.
جاده خاکی جدیدی ازسوی مسئولان ایجاد شده ، اما هر بار با اندکی بارندگی از بین می رود و دوباره ارتباط شهر با خارج از منطقه قطع می شود.
خانه هایی که در نزدیکی رودخانه بنا شده بود بدون استثنا بین 80 تا 100 درصد تخریب شده اند؛ حتی خانه هایی که فاصله ای حدودا 100 متری با رودخانه داشته اند.
آنطور که خبرنگاران ایرنا گزارش می کنند، بسیاری از داوطلبان مردمی و نیز نیروهای امدادی هلال احمر و سایر دستگاه ها اعم از راه ، مسکن ، برق ، آب ، ارتش و سپاه سرگرم خدمت رسانی به سیلزدگان هستند.
نیروهای داوطلب طی دو روز گذشته سرگرم تخلیه گل و آماده کردن مدرسه شهید مطهری معمولان برای اسکان موقت بوده اند و گفته شده تا ظهر امروز کار در این مدرسه تمام می شود.
در همین حال این نیروها گزارشی دریافت کرده اند که یک پیرزن و پیرمرد تنها که خانه شان در گل فرو رفته نیاز به کمک دارند و قرار است گروهی از نیروهای داوطلب از ظهر امروز به کمک آنها بروند.
تصاویری که از شهر معمولان طی روزهای اخیر منتشر شده حکایت از عمق و گستردگی تخریب ها دارد.؛ پلی تاریخی که تنها دو پایه های کناری آن باقی مانده ، جاده ای که دیگر وجود ندارد ، مدارسی که با فروکش کردن آب زیر گل مانده و خانه هایی که یا سقف شان فرو ریخته و یا دیوارهایشان فرود آمده و اثاث منزل در کف حیاط خانه زیر باران مانده است.
کار و تلاش مردمان محلی با حمایت گسترده نیروهای داوطلب و نیروهای دولتی و همچنین داوطلبان بسیجی و ارتشی ، این شهر ویران را به سمت وضعیت عادی هدایت می کند، بطوری که مغازه ها گشوده شده اند اگرچه همه نیازهای مردم را پاسخگو نیستند.
با ادامه این حضور داوطلبانه و کمک های امدادی مردم ایران برای اهالی معمولان ، می توان امیدوار بود که طی روزها و هفته های آینده ، به میزان قابل ملاحظه ای اوضاع عادی شود.
این بسیج نیرو و امکانات برای کمک و امداد، جملگی حکایت از یک همدلی و همیاری غیر قابل وصفی دارد و در کوچه های نیمه تخریب شهر نیز اهالی معمولان با جملاتی بر روی تخته سنگ ها و یا کارتن های بزرگ از مردم ایران به خاطر کمک هایشان تشکر کرده اند.
بخش معمولان شهرستان پلدختر در جنوب استان لرستان با 22 هزار و 100 نفر جمعیت شهری و روستایی در ۵۰ کیلومتری حد فاصل شهرستان خرم‌آباد و پلدختر واقع شده‌است.
روز دوشنبه ۱۲ فروردین ماه امسال در پی بارندگی‌های بیسابقه، شهر معمولان با طغیان رودخانه ای که از وسط این شهر می گذرد روبه رو شد.
به دنبال وقوع سیل و تخریب جاده مواصلاتی این شهر ، ارتباط آن با خارج از منطقه قطع شد. اکنون پس از فروکش کردن سیلاب، خانه های شهر با معضل گل و لای باقی مانده از سیل ، روبه رو شده اند.
1770/6060
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.