اخبار مرتبط

حجت اله یارمحمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان خسارت‌های وارده به ابنیه تاریخی این شهرستان در جریان سیل اخیر 70 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی اظهارداشت: شالوده ابنیه تاریخی این شهرستان عمدتاً از خشت خام است که این ماده در مقابل نفوذ آب بسیار آسیب‌پذیر بوده و این نقصان که از دیرباز در این بناها وجود داشت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد بیان کرد: مساجد جامع و امام خمینی (ره) شهرستان با وجود اینکه بنای آنها آجری است اما از آسیب‌های سیل اخیر به دلیل نفوذ آب در امان نمانده‌اند.
یارمحمدی اضافه کرد: در میان این بناها مساجد امام و جامع، خانه‌های تاریخی ازجمله حاتمی، صدر زاده، محمدی، نجارپور، افتخارالاسلام و برخی قلعه‌های تاریخی همچون قله هزارجریب و حمام‌های سید بحرالعلوم و امام ‌جمعه ابنیه‌ای هستند که در این سیل آسیب‌دیده‌اند.
وی یادآور شد: محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز روز گذشته از آثار و بناهای تاریخی خسارت دیده در اثر سیل و بارندگی های این شهرستان بازدید کردند.
در اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین در لرستان رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.
6052/7273
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.