اخبار مرتبط

رضا زینی وند مقدم روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: به دلیل گستردگی حجم خرابی و قطع بودن راه های ارتباطی و حتی ارتباطات تلفنی میزان آسیب ها و خسارات به طور مشخص و دقیق تعیین نشده اما براساس پیش‌بینی های اولیه به طورتقریبی این تعداد مدرسه در جریان سیلاب های اخیر خسارت دیدند.
وی افزود: به 60 مدرسه با بیش از 150 کلاس درس در مناطق سیل زده خسارات جدی وارد شده و غیرقابل استفاده هستند که باید تخریب و بازسازی شوند.
مدیرکل آموزش وپرورش لرستان ادامه داد: حدود 438 واحد اموزشی با 800 کلاس درس خسارت جزئی وارد شده و قابل ترمیم هستند که عملیات مرمت آنها نیز باید سریع آغاز شود.
زینی وند مقدم اضافه کرد: همچنین در جریان سیلاب های اخیر گل و لای به 120 مدرسه با 676 کلاس درس وارد شده که نیاز به شستشو و پاکسازی دارند.
وی اظهارداشت: تجهیزات و امکانات 99 مدرسه با 445 کلاس درس آسیب وارد شده که باید تامین و برطرف شود.
بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین در لرستان رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون 14 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.
7273/7274
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.