به گزارش ایرنا، خیرالله خادمی روز چهارشنبه در فرودگاه خرم آباد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خسارت به زیرساخت‌های حمل و نقل در لرستان به دلیل بارش شدید باران همچنین طغیان رودخانه کشکان در محدوده پلدختر بسیار بالا است.
وی افزود: با توجه به همجواری جاده ترانزیتی و از بین رفتن 60 کیلومتر از جاده پلدختر باید بررسی دقیق برای ایجاد جاده صورت گیرد.
وی بیان کرد: قصد داریم به صورت موقت جاده ارتباطی شهر معمولان را برقرار کنیم و پس از آن طراحی واریانت و احداث جاده جدید را در دستور کار قرار دهیم، سختی‌های در این راستا وجود دارد و هزینه‌های بالایی نیاز است.
خادمی اضافه کرد: در مسیر قبلی با توجه به خسارات زیاد امکان ایجاد و یا بازسازی وجود ندارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: آزادراه خرم-زال یکی از سخت ترین و مهم ترین آزادراه‌های کشور است و با توجه به اینکه تنها راه ارتباطی به جنوب می باشد نباید در هر شرایطی بسته شود.
خادمی گفت: همچنین طرح تکمیلی آزادراه از طریق ایجاد دیوارهای حائل باید صورت گیرد بخش زیادی از آزادراه به دلیل سرعت بخشیدن به تکمیل آن کمتر توجه شده است.
آغازین روزهای امسال شدت بارش ها و وقوع سیل، نوروز را تحت شعاع قرار داده و مردم و مسئولان این استان درگیر و دار این حادثه هستند.
برآورد خسارت موج اول بارش های امسال تا 800 میلیارد تومان عنوان شد و در حالی که تلاش برای احیای مجدد استان آغاز شده بود موج بارشی جدیدی از ابتدای هفته جاری سراسر استان را در بر گرفته است.
اوج فعالیت این سامانه از هفته دوم تعطیلات نوروز98 و به صورت متناوب ادامه داشت بارش های سیل آسایی که چندین رودخانه مرده استان را از خواب خشکسالی بیدار و روانه شهر و روستاهای استان کرد.
دوشنبه 12 فروردین سه رودخانه خرم رود و رودخانه شهرستان های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان سد مروک دورود سرریز کرد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند .
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت لحظات سخت و جدال نفس گیری با 3سیلاب داشتند و یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون 14 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.
3210/7273
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.