اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا علی لاریجانی روز چهارشنبه در فرودگاه خرم آباد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از نکاتی که در مساله بارندگی های اخیر بروز پیدا کرد تجهیز امکانات در خصوص پیشگیری از سیل بود.
وی با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه از قبیل احداث سد برای کنترل آب و همچنین امکانات لازم برای لایروبی رودخانه ها باید تدارک دیده می شد اضافه کرد: بخش دیگر اقدامات پس از سیلاب است که باید فوری انجام شود که نیروهای مسلح و نیروهای امدادی در حال انجام هستند.
لاریجانی بیان کرد: بخش دیگر حل مساله فوری خسارت ناشی از سیلاب است که به مردم وارد شده که در این خصوص جلسه‌ای برگزار شد و بودجه اختصاص یافت.
وی ادامه داد: در این رابطه دستورات مهم مقام معظم رهبری و تاکید ویژه ایشان بر حل مساله مردم بود که تدابیر اندیشیده شده است.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: خسارات زیادی از سیل به لرستان وارد شد که در اولین فرصت بودجه کافی اختصاص خواهد یافت.
آغازین روزهای امسال شدت بارش ها و وقوع سیل، نوروز را تحت شعاع قرار داده و مردم و مسئولان این استان درگیر و دار این حادثه هستند.
برآورد خسارت موج اول بارش های امسال تا 800 میلیارد تومان عنوان شد و در حالی که تلاش برای احیای مجدد استان آغاز شده بود موج بارشی جدیدی از ابتدای هفته جاری سراسر استان را در بر گرفته است.
اوج فعالیت این سامانه از هفته دوم تعطیلات نوروز98 و به صورت متناوب ادامه داشت بارش های سیل آسایی که چندین رودخانه مرده استان را از خواب خشکسالی بیدار و روانه شهر و روستاهای استان کرد.
دوشنبه 12 فروردین سه رودخانه خرم رود و رودخانه شهرستان های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان سد مروک دورود سرریز کرد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند .
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت لحظات سخت و جدال نفس گیری با سیلاب داشتند و یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون 14 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.
/6060/٣٢١٠
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.