اخبار مرتبط

محمدرضا صفی خانی شامگاه یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بنا بر اعلام امور آب، 30 سانتی متر تا سرریز شدن سد باقی مانده است.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ظرفیت رودخانه تیره تکمیل شده، سرریز سد مروک مشکلات جدی و خطر برای شهروندان دورود به همراه دارد.
وی تصریح کرد: سد مروک در بالادست دورود 105 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که عملیات ساختمانی سرریز آن تکمیل نشده است.
صفی خانی ادامه داد: خروجی سد مروک 38 متر مکعب در ثانیه و ورودی آب این سد از محل سد کمال صالح اراک، 80 متر مکعب در ثانیه است.
وی با تاکید بر اینکه نگرانی تخریب و رها شدن 105 میلون متر مکعب ذخیره کمال صالح وجود ندارد گفت: چنانچه بارش های پیش بینی شده ی هواشناسی رخ دهد، خطر طغیان رودخانه شهر وجود دارد.
وی افزود: سد مروک در بالادست رودخانه شهر دورود ( تیره رود) قرار داد که با اتصال رودخانه سیلاخور ( متشکل از دو رودخانه آبسرده و ونایی) به رودخانه دورود، حجم بسیاری آب وارد این رود می شود.
وی ادامه داد: مجموع ظرفیت خروجی تیره رود 400 متر مکعب در ثانیه است که چنانچه 100 میلی متر بارندگی رخ دهد 700 تا 800 متر مکعب ( حدود 2 برابر ظرفیت) وارد تیره می شود که این امر منجر به طغیان رود و ورود آن به منازل حاشیه ای خواهد شد.
وی با بیان اینکه 20 هزار نفر روستاییان مسیر سیلاب باید جابجا شوند اضافه کرد: در این راستا به اهالی هشدار داده شده، محل های اسکان و آذوقه لازم تامین شد و اهالی در حال جابجایی هستند.
18 هزار نفر در شهر دورود و 10 هزار نفر در روستا‌های این شهرستان باید منازل خود را ترک کنند.
به گفته معاون استاندار لرستان کار جابجایی بیش از 70 درصد اهالی در معرض خطر انجام شده است.
7269/6060
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.