اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، بنابر آمارهای بین المللی به دلیل شرایط مساعد زیست پرندگان مهاجر در ایران در فصول مختلف، تعداد گونه های مشاهده شده پرندگان مهاجر در ایران حدود یک ‌سوم پرنده ‌های کل دنیا را تشکیل می ‌دهند.
عمده پرندگان مهاجر پاییز و زمستان‌ گذران هستند و از سیبری غربی و اروپای غربی به ایران مهاجرت کرده و بیشتر در استان ‌های شمالی کشور دیده می ‌شوند و حدود 65 درصد از پرندگان مهاجر را پرندگانی همچون قو، غاز، اردک، آبچلیک و کاکایی‌ ها تشکیل می‌ دهند.
استان لرستان با برخورداری از 14 تالاب که تالاب های 11 گانه پلدختر، بیشه دالان بروجرد و تنور در دورود از شاخص ترین آنها هستند و همچنین بهره مندی از سدهای احداثی در سال های اخیر یکی از استان های حائز شرایط حضور پرندگان مهاجر است.
تالاب های لرستان با وسعت بیش از 2 هزار هکتار مکان و زیستگاه مناسبی برای زیست انواع پرندگان بومی و مهاجر و انواع آبزی است.

**24 درصد از گونه های پرندگان مهاجر در این استان مشاهده شدند
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: طرح سرشماری پرندگان مهاجر آبزی به صورت سراسری در کل جهان انجام می شود که این طرح در لرستان نیز همزمان با سراسر کشور دی ماه گذشته در تالاب های یازده گانه پلدختر، تالاب بیشه دالان بروجرد ، تنور دورود، سد ایوشان، خان آباد، مروک، هاله و رودخانه های سیمره و کشکان انجام شد.
مهرداد فتحی بیرانوند پایش کمی جمعیت پرندگان، برآورد اندازه جمعیت گونه‌ها، شناسایی تالاب‌ها و تعداد پرندگان، تعیین جمعیت و تنوع پرندگان مهاجر آبزی و بهره‌گیری از وضعیت موجود پرندگان آبی را از اهداف این سرشماری برشمرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه برخی بیماری‌ها از طریق پرندگان مهاجر منتقل می‌شود لذا با سرشماری گونه‌های آلوده شناسایی شده و می‌توان تمهیدات لازم برای مقابله با بیماری‌ها را در نظر گرفت.
به گفته وی حواصیل‌ها، کشیم‌ها، باکلان‌ها، لک‌لک‌ها، اردک‌ها، یلوه‌ها، کاکایی‌ها و پرستوها بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر در این استان را به خود اختصاص داده اند.
وی به وجود نام برخی پرندگان در لیست قرمز جهانی iucn مبنی بر خطر منقرض‌شدن اشاره کرد و گفت: 12.5درصد گونه‌های آبزی و کنارآبزی لیست iucn در تالاب‌های استان شناسایی شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه سرشماری پرندگان آبزی و کنار آبزی توسط کارشناسان و متخصصین پرنده شناسی و با استفاده از دوربین چشمی و تلسکوب انجام می شود ادامه داد: لرستان یکی از کریدورهای پرواز پرندگان است که هرساله هزاران قطعه از گونه های پرندگان مهاجر را پذیرا می شود.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: بیشترین جمعیت پرندگان مشاهده شده در سرشماری زمستانه سال گذشته از خانواده اردک ها مانند اردک ارده ای، سرسبز، حنایی و خانواده سلیم شامل کشیم ها، آبچلیک و چنگر بودند.
به گفته وی این استان یکی از معدود استانهای کشور است که به دلیل اختلاف ارتفاع ،تنوع اقلیمی دارای تنوع زیستی قابل توجهی است و علاوه بر این با توجه به قرار گرفتن در کریدور شمال به جنوب و بهره مندی از تالاب های طبیعی و سدهای احداثی سال های اخیر دارای ظرفیت حضور پرندگان مهاجر است.

**لرستان در تعداد گونه های پرندگان رتبه دوم کشور را دارد
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: طبق گزارش تحلیلی جمع بندی سرشماری پرندگان خشکی زی و حائز اهمیت ملی و بین المللی ایران در سال 1394 استان لرستان با بیش از 50 درصد گونه های پرندگان رتبه دوم کشور را از نظر تعداد گونه های پرندگان دارد.
فتحی‎ بیرانوند افزود: مجموع گونه ‎های پرندگان شمارش شده در سطح کشور 238 گونه و تعداد گونه های پرندگان در استان لرستان 135 گونه است.
وی با بیان اینکه بیش از 50 درصد گونه پرندگان کشور در استان لرستان وجود دارند، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان لرستان نزدیک به پنج درصد گونه پرندگان، مهاجر هستند که معمولا در فصل‎های سرد به تالاب ‎های استان لرستان به ویژه تالاب ‎های پلدختر مهاجرت می ‎کنند.

**لرستان میزبان 8 درصد کل پرندگان آبزی و کنار آبزی دنیا است
معاون نظارت و پایش محیط‌زیست لرستان نیز گفت: امسال لرستان میزبان جمعیت بسیاری از پرندگان آبزی و کنار آبزی است.
الهام برنا اظهار داشت:داشتن آمار و اطلاعات از گونه های جانوری اهمیت بسیاری در برنامه ریزی حفاظت حیات وحش دارد.
وی ادامه داد: از آنجاییکه لرستان در کریدور پروازی پرندگان مهاجر قرار دارد هر ساله جمعیت پرندگان مهاجر سرشماری می شود.
وی اظهار داشت: به‌منظور دستیابی به جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی زمستان‌‌گذر هر ساله از 11 دی‌ماه به مدت یک‌ماه این سرشماری انجام می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا همزمان با سراسر کشور در سطح مناطق تالابی و محل تجمع پرندگان در لرستان پایش سرشماری زمستانه توسط اکیپ‌هایی از استان صورت گرفت.
معاون نظارت و پایش محیط‌زیست لرستان با بیان اینکه استان میزبان 8 درصد کل پرندگان آبزی و کنار آبزی دنیا شد، افزود: مهمترین محل‌های تجمع پرندگان و سایت‌های شمارش استان شامل تالاب 'بیشه دالان' بروجرد، تالاب‌های پلدختر، تالاب 'تنودر' و دریاچه‌های پشت سدهای استان همانند 'مروک'، 'ایوشان' و 'هاله' و همچنین آب‌راه‌های کنار رودخانه‌های هستند.
برنا تصریح کرد: لرستان یکی از کریدورهای پروازی پرندگان مهاجر است، ضمن اینکه استان لرستان امسال از نظر تنوع میزبان بیشترین جمعیت پرندگان از خانواده اردک‌ها بود.
وی گفت:مهاجرت پرندگان زمستان‌گذر به لرستان افزایش داشته است و به دلیل شرایط آب‌وهوایی مطلوب امسال از نظر کمی شاهد جمعیت بسیاری از پرندگان آبزی و کنار آبزی در استان بودیم.
7274/6060
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.