اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مهرداد فتحی بیرانوند روز پنجشنبه در همایش روز جهانی تالاب ها در مهمانسرای کارخانجات نساجی بروجرد افزود: جوامع محلی صاحبان اصلی محیط زیست هستند و تالاب ها به عنوان جزئی از محیط زیست از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست.
وی اظهار داشت: براساس سیاست های تعیین شده احیای تالابها از مهمترین برنامه های سازمان محیط زیست است که تلاش خواهد شد اهمیت احیای تالاب ها به مردم معرفی و در راستای تحقق آن گام های موثر برداشته شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه این استان مهمترین جایگاه تالاب های کوهستانی در کشور را دارد، بیان کرد: امروزه نقش آفرینی تالاب ها در حفظ محیط زیست مورد توجه قرار گرفته و باید تلاش کنیم به نقش اصلی آنها پی ببریم.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: هدف از احیای تالاب ها حفظ منافع مردم و جوامع محلی است و قبل از هر تصمیمی برای تالاب ها باید منفعت این قشر از جامعه تامین شود.
وی ادامه داد: احیای تالاب های لرستان از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا سازمان محیط زیست برنامه های خوبی برای احیای آنها دارد.
فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه پیوند مشترک سازمان های مردم نهاد با محیط زیست می تواند به احیا تالاب ها کمک کند، گفت: محیط زیست به عنوان خدمتگزار مردم و در جهت حفظ منافع جوامع محلی تلاش می کند.
مسئول محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست لرستان نیز دراین همایش اظهارداشت: تغییر اقلیم باعث خشکسالی در تالاب ها به عنوان اکوسیستم های حساس هستند.
امیر زند افزود: آثار دخالت عوامل انسانی در تخریب تالاب ها از خشکسالی بیشتر است زیرا سال های گذشته که خشکسالی های مختلف در کشور ایجاد شده تالابها همچنان احیا شدند.
وی اظهار داشت: تکنولوژی باعث تخریب تالاب ها شده است و اگر بتوانیم دانش بومی را به تکنولوژی وصل کنیم در احیای تالابها موفق خواهیم بود.
مسئول محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به رها سازی فاضلاب ها در تالابها و کشاورزی ناپایدار بیان کرد: تاثیر عوامل انسانی در از بین رفتن تالابها بسیار موثر است.
زند اضافه کرد: 45 درصد تالابهای جهان تاکنون از بین رفته است، باید تلاش کنیم تالابها را حفظ و از تغییر اقلیم جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: تالاب بیشه دالان در بروجرد در گذشته بیش از 900 هکتار وسعت داشته ولی امروز وسعت آن از نصف کمتر شده است، امروز تالاب بیشه دالان به کشتزارهای مختلف تبدیل شده و رونق کشاورزی در این تالاب بیشتر از کاربری مهم تالاب است.
به گزارش خبرنگار ایرنا همایش روز جهانی تالاب با شعار تالابها و تغییرات اقلیم در سال 2019 و با حضور فعالن زیست محیطی و مسئولان ادارات مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی در نساجی بروجرد برگزار شد.
استان لرستان دارای 14 تالاب است که مهمترین و بیشترین این تالابها در پلدختر می باشند.
7190/7273
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.