اخبار مرتبط

در این وادی ، پر واضح است که هیچ فرد مسئول و غیرمسئولی نیز یارا و توان این را که واقعیتی را وارونه جلوه دهد و از زیر بار مسئولیت خود فرار کند را ندارد.
بیکاری معضل و چالشی دیرینه در استان لرستان بوده و هست و این مشکل دیرینه خود ریشه و بانی مهمترین مشکلات دیگر بوده و دولت های مختلف می آیند و می روند اما این درد پایدار در گذر این رفت و آمدها ، هنوز هم بر پیکره اقتصاد نحیف این استان مزمن شده است.
این مشکل که از دیرباز وجود داشته مساله ای چند وجهی است که زنجیر وار به هم اتصال دارد که هریک از این حلقه های زنجیر می تواند مکمل دیگری باشد.
در این خصوص تاکنون همایشها، میزگردها، جلسات و نشست ها برگزار شده، مقاله ها و مباحث کارشناسی نوشته و مطرح شده است اما تاکنون و تا به امروز که هیچ کدام ازاین موارد برشمرده شده به نتیجه ملموسی نرسیده است.
اهمیت این مسئله تا جایی بوده است که تمامی دولت‌ها و نماینده های مجلس به‌ منظور جلب نظر مردم در زمان تبلیغات انتخاباتی یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و الویت‌های کاری خود را پرداختن به مسئله بیکاری جوانان و ایجاد اشتغال اعلام می‌ کنند.
باید بگوییم اشتغال امری پیچیده، چند وجهی، فرادستگاهی و بهتر بگویم فرا قوه ای و حل آن نیازمند هماهنگی و مشارکت بین دستگاه های مرتبط و قوای سه گانه و همچنین بازیگران اجتماعی ( احزاب، نهادهای مدنی، تشکل های علمی، صنفی و رسانه ها ) است.
در دنیای امروز بیکاری یکی از جلوه های فقر اجتماعی و اقتصادی است، در مقابل 'جوهر کار و اشتغال ' در وجود آدمی شاید بزرگترین موهبت و دارائی یک انسان تلقی شود؛ موهبتی که در شرایط ناگوار و سختی ها ارزشمند تر از هر داشته ای خواهد بود.
این جوهر همان توانایی و درایتی است که فرد را به این سمت سوق می دهد تا از تمام داشته هایش بهترین بهره ها را بگیرد.
اکنون ابزار مهارت، دانش، پشتکار و بعبارتی ملموس تر داشتن جوهر کار و اشتغال در شرایط سختی که بیکاری بیدار می کند گیراترین و اثرگذارترین ابزار است تا انسان با آن بتواند در عرصه اقتصاد و اجتماع کنشگری فعال و قابل تحسین باشد.
بیکاری آن هم از نوع دیرینه و تاریخی آن که در لرستان از زمان های گذشته تاکنون به ارث گذاشته شده است دلایل متعددی دارد که به انباشت سطح بیکاری رسیده است.
از جمله این دلایل کاهش رشد سرمایه گذاری در استان و کاهش روند تجارت خارجی و الگوی واردات نامناسب با توجه به تولیدات استان و کشور شیوع و گسترش فعالیت های نامولد و سوداگرانه از جمله دلال بازی و عدم توجه به تولید کنندگان ،عدم وجود ارتباط صنعت و بازار کار با دانشگاههای استان عدم مهارت در نیروی جویای کار و مدرک گرایی است.
از دیگر این دلایل می توان به عدم توجه به بازار فروش و تسلط بر بازرهای بزرگ فروش محصولات و کالاها، اتخاذ برخی سیاستهای غلط و فقدان آموزشهای متناسب با نیاز بازار کار، ضعف فرهنگ کار و مهارت آموزی، افزایش 'میل به پشت میزنشینی و داشتن شغل‌های دولتی،نوسانات اقتصادی و تحریم‌های خارجی و اصلاح و بازنگری برخی قوانین و مقررات اشاره کرد.
و اما باید در نظر داشت که اشتغال به دنبال و به تبعیت از تولید حاصل می شود بنابراین می توان گفت ؛ بیکاری معلول روابط کلان اقتصادی و نظام سیاستگذاری است.
علل و عوامل بوجود آورنده شرایط موجود این است که تولیدات و محصولات استان لرستان تبدیل به یک حیات خلوت برای تولیدات دیگر استانها شده است و در واقع هنوز نتواسته ایم در بحث تولیدات و محصولات استان برند سازی کنیم.
با وجود ظرفیت ها و قابلیت های قابل توجه در عرصه تولیدات محصولات کشاورزی ، هنوز نتواسنته صنایع تبدیلی در استان ایجاد کنیم.
در حوزه گردشگری نیز استان از ظرفیت های قابل توجهی برخوردار است که هنور آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است در حالیکه این بخش می تواند سهم موثری در ایجاد اشتغال، کارآفرینی و تولید ثروت داشته باشد.
بیکاری همانگونه که در دولتی خاص و در زمانی و سالی خاص ایجاد نشده است بلکه محصول برنامه ها و سوء مدیریت ها در دولت ها مختلف بوده است بنابراین علل ایجادی آن هم چند وجهی و در واقع پدیده ای چند علتی است که رفع این مشکل نه با جابجایی یک مدیر کل و نه با آمدن مدیری دیگر و وزیری دیگر مرتفع نخواهد شد.
این مشکل را طرحی نو باید ریخت و با ارائه برنامه های کارشناسی و برنامه های جامع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعدیل کرد و برای رسیدن به رفاه و ثروت و تولید و اشتغال باید ایده و طرح داشت.
در اینکه لرستان سرزمینی غنی از داشته های طبیعی است شکی نیست، 11 درصد آب کشور را دارد، 20درصد معادن کشور را دارد، 400 گونه گیاهان داروئی دارد، قطب تولید حبوبات است و پایتخت ژئوتوریسم کشور است اما در سرزمینی با این همه فرصت همواره در شمار استان های بیکار کشور بوده است.
در واقع باید گفت مگر ما چه کم داریم که اینگونه ایم و در پاسخ شاید به کلیدی ترین نکته اشاره کرد که دقیقا همان همت، همان فرهنگ و روحیه کار و کارآفرینی است که وجود ندارد هنوز جوانان تصوری غیر واقعی از کار دارند و کار را در استخدام دولتی تلقی می کنند.
و در نتیجه رسوب چنین تفکری حتی هر کاری غیر از این را عار می دانند و به فرهنگ کارآفرینی ایمان ندارند.
باید یادآوری کرد برای رسیدن به وضعی مطلوب تر باید اصلاح سیاست های مالی و پولی و بانکی محقق شود باید مدیریت نخبگان صورت گیرد باید اعتماد عمومی را جلب کرد و میزان مشارکت های مردمی را افزایش داد.
ضمن اینکه باید ارتباط بین صنعت و دانشگاه را بیشتر کرد، باید مقوله مهارت آموزی فارغ التحصیلان در صدر توجه قرار گیرد زمانیکه دانش آموختگان دانشگاهها در کنار مدرک به مهارت در کار و حرفه برسند دیگر تصورشان از کار صرفا پشت میز نشینی و استخدام دولتی نیست و خود به پشتوانه مهارتی که کسب کرده اند دنبال کارآفرینی و اشتغال خواهند رفت.
* مسئول روابط عمومی اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان
6060/1920
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.