اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، فاطمه زهرا توکلی روز یکشنبه در جلسه شورای سالمندان استان در محل استانداری افزود: بیماری هایی همچون آرتروز بین میانسالان شیوع یافته و سن بروز سکته کاهش یافته است و افرادی که کمتر از 60 سال (آغاز سالمندی) دارند دچار این مشکلات می شوند.
وی با اشاره به اینکه برخی از جامعه میانسال خیلی زودتر با علائم سالمندی مواجه می شوند تصریح کرد: شواهد نشان می دهد باید با مسائل سالمندی به شکل جدی مواجه شویم چرا که اگر در این راستا برنامه ریزی شود سالمندی به فرصت و در غیراینصورت به تهدیدی برای جامعه تبدیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه در جامعه امروز سالمندان اقلیت محسوب نمی شوند گفت: سالمندی جهان شمول شده اما متاسفانه ورود جدی به مسائل آنان صورت نگرفته است.
مدیرکل بهزیستی لرستان افزود: نرخ رشد جمعیت جهان 1.7 ونرخ رشد جامعه سالمندان 3 درصد است.
توکلی ادامه داد: سال 95 نرخ جمعیت سالمند ایران 9.28 درصد بوده که تا 1405 به 10 درصد و در 1430 به بیش از 30 درصد ( از هر سه نفر یک نفر سالمند) خواهد رسید.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع سالمندی، سال 94 شورای سالمندان استان شکل گرفت و اتفاقات خوبی رخ داده اما همچنان برخی از مصوبات اجرایی نشده است.
وی گفت: قرار بود یک دستگاه کانکس در بوستان کیو برای ارائه خدمات به سالمندان مستقر شود که علیرغم خرید آن، اما همچنان فضای فیزیکی اطراف و دسترسی به آن ساماندهی و مناسب سازی نشده است.
توکلی با اشاره به فعالیت بنیاد فرزانگان در خرم آباد، بروجرد و الیگودرز افزود: خرداد امسال شهرداری خرم آباد برای واگذاری یک قطعه زمین به منظور احداث خانه امید سالمندان موافقت کرد اما در مکاتبات بعدی، شرط واگذاری این زمین را مشروط به پرداخت هزینه کرده است.
وی با بیان اینکه خانه امید خرم آباد 2 هزار عضو دارد بیان کرد: با راه اندازی این مکان، خدمات مختلف اموزشی، درمانی، ورزشی، فرهنگی و پزشکی به سالمندان تجمیع خواهد شد.
حدود 10/2 درصد از جمعیت استان سالمند هستند و بعبارتی از مجموع جمعیت یک میلیون و 760 هزار نفری استان تعداد 179 هزار و 465 نفر سالمند هستند.
7269/6060
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.