اخبار مرتبط

جمال مومیوند روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مطالعات اولیه این حوزه سال ها قبل از پیروزی انقلاب انجام و متوقف شده بود که سال 95 مزایده آن انجام و پارسال مطالعات اکتشافی در منطقه گل زرد حد فاصل میان ازنا و الیگودرز آغاز شد.
وی با اشاره به شناسایی ذخیره 110 هزار تنی در این معدن اظهار داشت: احتمال می رود ذخیره معدن بیش از این میزان باشد که در فازهای بعد بررسی و در صورت امکان استخراج می شود.
معاون امور معدن و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه اکتشاف فلز سرب زیرزمینی و زمان بر است گفت: پروانه بهره برداری از این معدن تا پایان امسال به سرمایه گذار اعطا می شود.
مومیوند، کیفیت فلز این معدن را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: اکنون 60 درصد معادن استان سنگ های تزیینی هستند که با کشف معدن فلزی، ارزش افزوده استان از این بخش افزایش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: در فازهای بعدی و در صورت شناسایی ذخیره های بیشتر، امکان ایجاد صنایع تبدیلی فراهم می شود اما هم اکنون ایجاد واحد فرآوری در جوار معادن به صورت قانون الزامی تصویب نشده است.
وی گفت: زون سنندج - سیرجان که شامل کانی های فلزی می شود از شمال غربی لرستان آغاز شده و تا ازنا و الیگودرز در شرق استان امتداد یافته است.
مومیوند با بیان اینکه امکان وجود طلا و نقره در همسایگی سرب و روی بسیار زیاد است گفت: معدن فلزی الیگودرز در فاز اول حدود 100 فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم فراهم می کند.
اکنون 17 نوع ماده معدنی از 127 معدن فعال استان استخراج می شود که با آغاز کار بهره برداری از معدن سرب و روی، این رقم به19 ماده می رسد.
ذخیره معادن استان 588 میلیون تن برآورد شده که عمده آن سنگ لاشه و تزیینی است.
سال گذشته 6 میلیون و 340 هزار تن ماده معدنی از استان لرستان استخراج شده که این میزان معادل 91 درصد تعهد استان است.
لرستان در حالی 2 درصد ذخیره سنگ کشور را دارد که 6 درصد میزان استخراح کشور را داراست.
7269/6060
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.