اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، آب فراوان و مراتع غنی، زمین حاصل خیز و نیروی انسانی ارزان از مزیت های سرمایه گذاری دربخش دام در شهرستان دلفان است.
یکی از مهمترین طرح های تولیدی صنعتی شهرستان دلفان گاوداری شش هزار راسی است که عملیات ساخت آن در سال 95 در آئینی با حضور وزیر کشوردر زمینی به مساحت 54 هکتار در روستای سالیانه آغاز شد ولی تاکنون اقدام مهمی برای ساخت این مجتمع نشده است.
به گفته مدیر جهاد کشاورزی دلفان ،این طرح در سه فاز احداث می شود و با بهره برداری از آن سالانه 36 هزار تن شیر تولید می شود.
فرود ساروقی می گوید: با بهره برداری از این طرح یکهزار فرصت شغلی در این شهرستان ایجاد می شود که در بلندمدت می تواند زمینه تحرک و پویایی را در اقتصاد منطقه فراهم کرد.
وی افزود: ایجاد این مجتمع گاوداری جزو مصوبات سفر هیات دولت به لرستان بوده و برآورد اولیه برای اجرای آن 759 میلیارد و 63 میلیون ریال است.
به گفته اهالی تنها کار عمرانی انجام گرفته در این طرح تسطیح زمین بود و بعد از آن روند ساخت این طرح مهم به سبب نبود اعتبار تعطیل شده است.
فرماندار دلفان در این زمینه گفت: مجری طرح گاوداری شش هزار راس دولت نیست بلکه مجری طرح بخش خصوصی است و به شرکت قیام دشت بنیاد مستعضفان کشور واگذارشده لذا اعتبارات دولتی ندارد اما بایستی تسهیلات بانکی به آن پرداخت شود.
جعفر طولابی اظهار داشت: تاکنون در این طرح کار تملک زمین به میزان 53هکتار ،حفر دو حلقه چاه عمیق و کار تسطیح محل ساخت آن در روستای سالیانه انجام شده است.
طولابی افزود: پیگیری های فراوانی برای تخصیص تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح مهم صورت گرفت که تاکنون فراهم نشده است.
وی بیان کرد: برای حل مشکل این طرح مهم از محل تسهیلات اشتغال روستائیان مبلغ 150 میلیارد ریال به تصویب کار گروه اشتغال استان نیز رسیده است.
طولابی اظهارامیدواری کرد با پرداخت این تسهیلات عملیات ساخت این طرح مهم مجددا از سرگرفته شود.
نماینده مردم شهرستان های دلفان و سلسله در مجلس شورای اسلامی نیر در این رابطه گفت: برای حل مشکل توقف این طرح بزرگ مکاتبات و پیگیری های فراوانی انجام شده است که مسئولان بنیاد مستضعفان کشور قول مساعد برای حل مشکل این طرح را داده اند.
علی رستمیان افزود : با پیش بینی اعتبار در کارگروه اشتغال شهرستان و استان پیگیری های لازم را از طریق وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی انجام شد که امیدواریم بزودی اعتبار طرح ابلاغ شود.
وی نیاز دلفان را به این طرح ضروری خواند و اظهارامیدواری نمود مجریان طرح به وعده های خود جامه عمل بپوشانند.
در هر حال مردم دلفان چشم انتظار از سرگیری ساخت این طرح بزرگ تولیدی هستند که در صورت بهره برداری در رونق پویایی اقتصاد منطقه نقش آفرین خواهد بود.
شهرستان دلفان با 150 هزارنفر جمعیت در شمال استان لرستان واقع شده است .
/6060/7270
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.