اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، ظروف یک بار مصرف برغم همه مضراتی که برای انسان و محیط زیست دارد از بحران نوسانات نرخ ارز در امان نبوده و آشفتگی ایجاد شده بر بازارمحصولات پتروشیمی به عنوان مواد اولیه صنعت پلاستیک تاثیر بسزایی بر افزایش قیمت این نوع ظروف داشته است.
ظروف یک بار مصرف، در زمانی که تقاضای آن به دلیل پذیرایی ازهیات های مذهبی و نذورات مردم افزایش قابل توجهی یافته متاسفانه رشد چند برابری قیمت را تجربه می کند که انتظار می رود با خروج مواد اولیه از گمرک ها در روزهای آتی شاهد کاهش قیمت این محصولات باشیم.
این روزها تکایایی که همه ساله درهر خیابان و میادین بروجرد دایر می شود و با استفاده از لیوان یکبار مصرف با چای و شربت از عزاداران پذیرایی می کردند اکنون پذیرایی ها را با استکان های کوچک قدیمی انجام دهند.
موقع صرف شام در هیات ها و مجالس عزاداری خبری از ظرف یکبار مصرف، قاشق و چنگال و سفره یکبار مصرف نیست همه ظرف اسطیل و ملامین قدیمی دوباره از انبارها بیرون آمده وعده ای مانند دهه های قبل همچنان سفره ها و ظروف را شسته و پاک کنند.
اگرچه توزیع نذورات با وسایل یکبار مصرف موجب ریخت و پاش فراوان در سطح شهر می شد و کارگران شهرداری باید به طور مرتب اقدام به تمیزی و نظافت می نمودند اما سهولت در کار پذیرایی را به دنبال داشت و زمانی که دسته های عزادار در حال حرکت بودند می توانست از آنها پذیرایی نمود.
بررسی بازار ظروف یک‌بارمصرف و محصولات پلاستیکی نشان از آن دارد که قیمت این محصولات بیش از نرخ مواد اولیه رشد داشته و برخی تولیدکنندگان و سودجویان، قیمت محصولات نهایی را با وجود رشد 1.5 تا 2 برابری مواد اولیه تا 10 برابر افزایش داده‌اند.
به عنوان نمونه یک بسته لیوان یکبارمصرف که قبل از بحران ایجاد شده 80هزار ریال تهیه می شد اکنون باید 300هزار ریال خریداری شود و این افزایش چند برابری قیمت به هیچ وجه برای صاحبان هیات ها و مردمی که نذری دارند مقرون به صرفه نیست.
این افزایش قیمت برای محصولات پتروشیمی که 100 درصد تولید داخلی است و وابستگی به بازارهای دیگر ندارد و دیگر کشورها در این بازار خریدار به حساب می‌آیند و دست‌اندرکاران از طریق پتروشیمی می‌توانند دیگر کشورها را تحریم کنند فشار مضاعفی را بر مردم وارد کرده است.
اکنون خرید لیوان سفره یکبار مصرف ظروف غذا برای هیات های عزادار و مردم که در دهه محرم نذری دارند بسیار سخت شده است.
اغلب مسوولان هیات ها با جایگزین کردن ظروف کرایه از آشپزها و نیز استفاده از لیوان و استکانهایی که سالها در انباری مساجد و حسینیه ها و نیزخانه ها نگهداری می شد تلاش دارند هزینه های بسیار گزاف خرید وسایل یکبار مصرف را بر خود تحمیل نکنند.
هرساله فروشگاه های عرضه کننده لوازم یکبار مصرف در ایام محرم بیشترین درآمد و شلوغترین واحدهای صنفی بودند و حتی در روزهای تاسوعا و عاشورا بیشترین فروش را داشتند اما اکنون دیده می شود که این فروشگاه به دلیل چند برابر شدن قیمت انواع ظروف یکبار مصرف در طول روز هیچ فروشی ندارند.
باید گفت: که برخی تولیدکنندگان و سودجویان عامل گرانی بیش از حد ظروف یک‌بارمصرف هستند.
اگر چه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار نظارت دارد اما باید نظارت بیشتر و دقیق‌تری بر فعالیت‌ها پتروشیمی‌ها به خصوص در زمینه عرضه محصولات داشته باشد.
نکته دیگر آنکه سالها از طریق رسانه هشدارهایی مبنی بر عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف به مردم داده می شد که به دلیل سرطان زا بودن از ظروف گیاهی استفاده کنند اما مردم همچنان مشتریان ثابت این ظروف به دلیل سهولت در کار بودند اما اکنون گرانی بیش از حد این محصولات موجب شده تا کمتر کسی قدرت خرید حتی یک بسته لیوان یکبارمصرف را داشته باشد.
یک شهروند بروجردی و مسئول هیات عزاداری افزود: در 10سال اخیر توزیع نذری با ظروف یکبار مصرف شامل لیوان، قاشق و چنگال، سفره، پیاله و ظرف غذا بوده و هیچ فشاری به هیات وارد نمی شد.
رضا معظمی افزود: امسال گرانی انواع مواد مصرفی شامل برنج، روغن، حبوبات وگوشت و مرغ از یک سو و افزایش غیر باور ظروف یکبار مصرف از سوی دیگر موجب شده تا توزیع نذورات سید الشهدا (ع) از سوی اغلب مردم به سختی صورت گرفته و یا از میزان آن کاسته شود.
وی از مسئولان خواست بر بازار آشفته گرانی انواع کالاها نظارت داشته و اجازه ندهند بیش از این مردم زیر بار فشار اقتصادی قرار گیرند.
یک فروشنده ظروف یکبار مصرف در بروجرد گفت: افزایش قیمت این ظروف موجب شده تا میزان فروش بسیار کاهش و حتی به صفر برسد.
علی بیرانوند افزود: قیمت عمده انواع ظروف یکبار مصرف بین 2 تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.
وی اظهارداشت: ایام محرم و صفر، عید نوروز و ماه رمضان بازار ظروف یکبار مصرف رونق یشتری می گیرد در حالی که امسال با توجه به این افزایش قیمت به حداقل رسیده و به هیچ وجه مقرون به صرفه نبوده و در صورت ادامه این روند درصدد تغییر شغل هستیم.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: افزایش قیمت مواد اولیه از یک سو و سوء استفاده برخی فروشندگان و عمده فروشان نیز از سوی دیگر موجب نارضایتی مردم از افزایش بهای ظروف یک بار مصرف است.
علی شاهرودی افزود: قیمت برخی از ظروف یکبار مصرف قیمت تا سه برابر افزایش یافته و این مهم قیمت موجب کاهش قدرت خرید خانواده ها به ویژه در ایام محرم که مصرف فراوان دارد شده است.
وی اظهار داشت: به منظور جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت ظروف یکبار مصرف طرح نظارت بر مراکز و فروشگاه های عرضه این گونه مواد با همکاری اتاق اصناف شروع شده است.
به گزارش ایرنا رئیس اتحادیه فروشندگان پلاستیک و نایلون پیش از این اعلام کرده بود قیمت ظروف یکبار مصرف، نسبت به سال گذشته پنج تا 6 برابر افزایش یافته و پتروشیمی ها با توجه به امکاناتی که از دولت دریافت می کنند، باید به کارخانجات وابسته خدمات بیشتری ارائه دهند.
6052/7273
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.